Sprawdź swoje siły w „piątce” wokół PGE Narodowego. Pierwszy taki bieg w Warszawie

Takiego biegu jeszcze w stolicy nie było. W Niepodległej Piątce wystartują biegacze-amatorzy oraz profesjonaliści. I jedni, i drudzy będą mogli poszczycić się startem w oficjalnych mistrzostwach Polski na 5 km. Ruszyły zapisy.

– Nie musisz być zawodowym biegaczem, posiadać licencji czy należeć do klubu. Jeśli tylko kochasz biegać i chciałbyś się sprawdzić, to spotkajmy się na starcie – mówi Jakub Nowak, organizator biegu.

Pandemia nie przeszkodzi. Oficjalny tytuł od PZLA

Kuba to jeden z najbardziej utytułowanych warszawskich biegaczy – zdobywał medale mistrzostw Polski, startował w barwach reprezentacji, latami reprezentował Warszawiankę, obecnie jest zawodnikiem KS Prefbet Sonarol. A do tego organizatorem imprez biegowych – także dla amatorów.

O otwartych mistrzostwach Polski w biegu na 5 km dla kobiet i mężczyzn myślał już w zeszłym roku, ale plany popsuła pandemia. – Musieliśmy zostać w domach, ale nie ma tego złego. Mam nadzieję, że dzięki temu biegacze będą mieć jeszcze więcej energii – przekonuje.

W tym roku wiadomo już na pewno, że bieg się odbędzie. I to pod egidą Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Władze PZLA przyznały organizatorom funkcję gospodarza mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn.

Formuła jest prosta: bieg zostanie zorganizowany w siedmiu seriach po 200 osób. Startujący będą mieli do pokonania pięć okrążeń po koronie PGE Narodowego o długości jednego kilometra.

– W pierwszych pięciu turach wystartować może każdy miłośnik biegania. Dwie ostatnie serie będą zaś przygotowane dla szybkobiegaczy: w szóstej serii pobiegną kobiety biegające poniżej 20 minut, a w siódmej mężczyźni biegający poniżej 17 minut. Słowem: jeśli nie biegniesz poniżej 17 minut, to możesz dowolnie wybrać turę. Nie są one stopniowane trudnością – dodaje Nowak.

Jak podkreślają organizatorzy, płaska trasa biegu będzie sprzyjać biciu rekordów życiowych.

Niepodległa Piątka – ruszyły już zapisy

Znana jest też konkretna data – Niepodległa Piątka odbędzie się w niedzielę 7 listopada na koronie PGE Narodowego. Na linii startu ma stanąć tysiąc biegaczek i biegaczy. – Każdy może poczuć się czołówka polskich biegaczy i powalczyć o medale mistrzostw Polski. To miłe uczucie sprawdzić się w walce z najlepszymi, a potem móc pochwalić się startem w mistrzostwach Polski – dodaje Nowak.

Kto pojawi się z polskiej czołówki? Wiadomo już, że udział potwierdził Adam Czerwiński – polski średniodystansowiec, wielokrotny medalista mistrzostw Polski na 1500 m. Ale organizatorzy starają się także o start m.in. kilku olimpijczyków.

Data biegu nie jest przypadkowa – to ostatnia niedziela przed 11 listopada. W ten sposób biegacze uczczą 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Bieg zostanie zorganizowany zgodnie z normami sanitarnymi, tak, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort biegaczom oraz kibicom.

Ruszyły już zapisy. Pakiety startowe kosztują – w zależności od chwili zapisania się na bieg – od 60 do 90 zł. Każdy startujący otrzyma pamiątkową koszulkę, a na linii mety – także medal. Oraz niezapomniane przeżycia. Szczegóły na stronie https://niepodlegla5.pl

mat pras.

fot w nagłówku: Michał Lis/unsplash