Trwają zapisy na Bieg 1000 Drzew. Można pomóc zasadzić las

W dniach 13-21 listopada w całej Polsce odbędzie się wirtualny bieg pod hasłem Bieg 1000 Drzew. Napędzany przez Fundusze Norweskie. Wydarzenie, na które zaprasza Ambasada Królestwa Norwegii, ma na celu zwrócenie uwagi na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego poprzez wspólne działanie. Za każdego zarejestrowanego uczestnika organizatorzy posadzą 1 drzewo, a celem jest posadzenie w Polsce 1000 drzew.

Do akcji może przystąpić każdy, komu nie jest obojętny pogłębiający się kryzys klimatyczny. Wystarczy, że do 21 listopada zarejestruje się na stronie www.bieg1000drzew.pl i w dniach 13-21 listopada weźmie udział w biegu na rzecz naszej planety. Wydarzenie ma charakter wirtualny, co oznacza, że każdy może wziąć w nim udział w dogodnym dla siebie miejscu i momencie. Uczestnicy mogą przebiec dowolny dystans lub wybrać inną ulubioną formę aktywności fizycznej – spacer na świeżym powietrzu, jazdę na rowerze czy Nordic walking.

Posadźmy razem 1000 drzew!

Za każdego zarejestrowanego uczestnika biegu Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie oraz Fundusze Norweskie zasadzą jedno drzewo w lesie, który wymaga odnowienia. Nasadzenia odbędą się na północy województwa śląskiego, na terenie gminy Ogrodzieniec i okolic, gdzie szalejąca wichura spowodowała liczne zniszczenia w tkance leśnej. Celem, jaki postawili sobie organizatorzy, jest wspólne zasadzenie 1000 drzew, które w ciągu roku mogą pochłaniać nawet do 6 ton dwutlenku węgla produkowanego do atmosfery oraz dostarczać ilość tlenu potrzebną do oddychania 660 osób.

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym poprzez ograniczanie emisji CO2 to najważniejszy aspekt w ramach Funduszy Norweskich i EOG. Sadzenie drzew to łatwy i stosunkowo skuteczny sposób na walkę ze zmianami klimatu oraz działanie, w którym wszyscy możemy wziąć udział – powiedział Anders H. Eide, Ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie. – Ponadto wspólna praca w dobrej sprawie buduje więzi międzyludzkie, tak potrzebne każdemu społeczeństwu. Dlatego serdecznie zachęcam wszystkich do przyłączenia się do Biegu 1000 Drzew i dołożenia swojej cegiełki do tej ekologicznej inicjatywy dodał.

Fundusze Norweskie na rzecz ochrony środowiska i wsparcia klimatu

Poprawa jakości powietrza i efektywne wykorzystanie energii w szkołach i przedsiębiorstwach, zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych czy realizacja zielonych inwestycji w miastach – wsparcie tych i szeregu innych inicjatyw daje uruchomiony w 2020 r.  Program „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Dzięki programowi finansowanemu z Funduszy Norweskich i EOG do Polski trafi 140 mln euro przeznaczonych na złagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na zmianę klimatu.

Fundusze Norweskie to bezzwrotna pomoc finansowa dla 15 członków Unii Europejskiej. Fundusze przyczyniają się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w Europie oraz wzmacniania współpracy dwustronnej. Polska jest największym beneficjentem Funduszy Norweskich: od 2004 roku otrzymała ponad 1 miliard euro na wsparcie projektów w takich dziedzinach, jak: ochrona środowiska, badania naukowe, wymiana kulturalna i ochrona europejskiego dziedzictwa kulturowego, wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, zwalczanie przemocy, wsparcie wymiaru sprawiedliwości i ochrona zdrowia.

Źródło: Solski PR

fot. Łukasz Szmigiel/ Unsplash