Wielki powrót CITY TRAIL. Cała Polska znów biega przełaje

W weekend 16-17 października na trasach w Olsztynie i Trójmieście odbyła się inauguracja cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden 2021/2022. To powrót tego przełajowego cyklu po 19-miesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. – Niesamowicie cieszy nas fakt, że znów możemy pracować i motywować do aktywnego stylu życia. Bardzo potrzebujemy tej normalności i mamy nadzieję, że będziemy mogli przeprowadzić sezon zgodnie z planem – podkreśla Piotr Książkiewicz, organizator cyklu.

A plan zakłada organizację aż 50 biegów na dystansie 5 km na przestrzeni niespełna 6 miesięcy. Zawody będą odbywać się w Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Zakończenie edycji zaplanowane się na 27 marca 2022. Zwieńczeniem sezonu będzie ogólnopolski bieg CITY TRAIL Gold, którego termin i lokalizacja zostaną ogłoszone wkrótce.

Olsztyn na pierwszy ogień

W sobotę, 16 października ekipa CITY TRAIL pojawiła się w Olsztynie. Najlepiej z 5-kilometrową trasą nad przepięknie położonym jeziorem Długim poradził sobie Paweł Najmowicz (czas 16:15). Drugie miejsce zajął Wiktor Kujawa (wynik 16:32) a trzecie – Wojciech Kopeć (16:34). Wśród kobiet najszybszą okazała się Martyna Budziłek (18:37). Drugą lokatę wywalczyła Magdalena Trzeciak (19:42), a trzecie miejsce zajęła Anna Ostromecka (21:00). Linię mety biegu głównego przekroczyły 256 osób, w tym 90 kobiet.

Olsztyńska trasa CITY TRAIL jest bardzo urozmaicona – nie brakuje podbiegów i zbiegów, wąskich ścieżek. Jest też fragment poprowadzony utwardzoną ścieżką rowerową, gdzie można zdecydowanie przyspieszyć. Doświadczeni zawodnicy podkreślają zalety biegania w takim terenie.

W okresie jesienno-zimowym to najlepszy trening, jaki możemy sobie zaaplikować. Mówię to jako triathlonista, który uwielbia biegi crossowe, ale szczerze polecam także osobom trenującym pod biegi uliczne – takie starty budują naszą naturalną siłę i koordynację, poprawiają ogólną sprawność. Jestem przekonany, że nigdy nie znudzą mi się te starty. Planuję biegać regularnie, a jeśli wygram cały cykl nagrodę przekażę na cel charytatywny – mówił po biegu Paweł Najmowicz, najszybszy zawodnik sobotniego biegu, tegoroczny brązowy medalista mistrzostw Polski w duathlonie w elicie oraz czołowy polski triathlonista na długim dystansie.

Zawody CITY TRAIL to także biegi dla dzieci i młodzieży, które są rozrywane na dystansach 300 m, 600 m, 1 km i 2 km. W sobotniej rywalizacji wzięło udział blisko 100 młodych sportowców.

Trójmiasto z wyjątkową uczestniczką

Z Olsztyna ekipa CITY TRAIL udała się do Gdańska, gdzie w niedzielę, 17 października odbył się pierwszy bieg sezonu w ramach trójmiejskiej odsłony cyklu. Najlepiej z 5-kilometrową trasą poprowadzoną ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego poradził sobie Wojciech Serkowski (wynik 16:36). Drugie miejsce zajął Daniel Kryzel (16:48), a trzecie – Krzysztof Żygenda (17:10). Wśród kobiet najszybszą okazała się Monika Dubiella (20:02). Drugą lokatę wywalczyła Magdalena Białek (20:40), a trzecie miejsce zajęła Małgorzata Drzycimska (20:57). Linię mety biegu głównego przekroczyło 313 osób, w tym 133 kobiety.

Ściganie, ściganiem, ale wartym podkreślenia wydarzeniem jest udział w niedzielnej imprezie szczególnej zawodniczki. Pani Zofia, rocznik 1936, co prawda nie biegała, ale przeszła urozmaiconą, 5-kilometrową trasę z kijkami. Energii i znakomitej formy może pozazdrościć Pani Zofii pewnie wiele znacznie młodszych kobiet i mężczyzn. Zresztą nawet w niedzielnym biegu Pani Zofia zostawiła za plecami kilka osób. – To nie przypadek, że tutaj jestem. Codziennie wcześnie rano chodzę z kijkami ok. 20 km. Jestem aktywna przez całe życie. Nie wiem, co to ból kolan, bioder, czy innych stawów – zdradziła nam sekret swojej znakomitej kondycji Pani Zofia.

W rywalizacji dzieci i młodzieży wzięło udział blisko 90 młodych sportowców.

Warto przypomnieć, że biegi CITY TRAIL charakteryzuje cykliczna formuła. Aby zostać sklasyfikowanym, walczyć o nagrody i otrzymać pamiątkowy medal, trzeba pobiec minimum 3 razy w edycji. Medale oraz nagrody będą wręczone na podsumowaniu sezonu – oddzielnym dla każdego z miast, które będzie miało formułę uroczystej gali. Gale odbędą się w marcu oraz kwietniu.

W najbliższy weekend biegi odbędą się w Poznaniu (23 października) oraz Szczecinie (24 października). Szczegółowe informacje o biegach i zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl.

Źródło: Fundacja Krok do Natury