Ambasada Norwegii zasadzi od biegaczy ponad 2 tysiące drzew

Z inicjatywy Ambasady Norwegii i EOG w dniach 13-21 listopada w całej Polsce odbywał się wirtualny Bieg 1000 Drzew. Napędzany przez Fundusze Norweskie. Liczba uczestników pierwszej, pilotażowej edycji, przekroczyła oczekiwania organizatorów.  Efektem akcji będzie ponad 2 tysiące nowych nasadzeń, które w ciągu roku mogą pochłonąć nawet 13 ton dwutlenku węgla.

Celem inicjatywy Bieg 1000 Drzew jest zwrócenie uwagi środowiska biegaczy na problemy kryzysu klimatycznego. Kluczowy jest przekaz, że każdy z nas w swoim najbliższym otoczeniu może zrobić coś dobrego dla środowiska. Dlatego do udziału w sportowym wyzwaniu zachęcani byli wszyscy, dla których ochrona planety jest priorytetem i którzy rozumieją, że żeby odnieść na tym polu sukces, trzeba działać razem.

Ostatecznie na stronie wydarzenia www.bieg1000drzew.pl zarejestrowało się ponad 2,5 tysiąca osób, czyli ponad dwukrotnie więcej, niż przewidywali organizatorzy.

– Reakcja społeczeństwa na nasz proekologiczny bieg przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu i tylu pozytywnych słów pod adresem inicjatywy. Pokrzepiające jest to, że Polacy nie są obojętni na problem zmian klimatycznych i jest wiele osób, które chcą ratować naszą planetę – mówi Anders H. Eide, Ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie. – Z tego powodu zdecydowaliśmy się zasadzić nie tysiąc, a dwa tysiące drzew, które pomogą odbudować zniszczony las w woj. śląskim. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy dołożyli swoją cegiełkę, a właściwie drzewo, do akcji – informuje.

Niezwykłe zaangażowanie uczestników Biegu 1000 Drzew zostało również dostrzeżone i docenione przez partnera akcji, organizację Posadzimy.pl, która zdecydowała dołożyć kolejnych 200 drzew do wspólnej puli. Wspólny wysiłek uczestników biegu zaowocuje więc posadzeniem 2200 drzew.

Według wyliczeń Posadzimy.pl las złożony z tylu właśnie drzew w ciągu roku jest w stanie pochłonąć ponad 13 ton dwutlenku węgla produkowanego do atmosfery, a jednocześnie dostarczyć ilość tlenu potrzebną do oddychania dla ponad 1470 osób. Nasadzenia będą zrealizowane na obszarze kompleksu leśnego w gminie Ogrodzieniec na północy województwa śląskiego, gdzie na początku 2020 r. ogromna wichura dokumentnie zdewastowała las.

Wirtualny bieg odbywał się w dniach 13-21 listopada, a jego uczestnicy mieli dowolność w wyborze aktywności fizycznej, czasu, miejsca czy dystansu – liczyła się po prostu aktywność fizyczna na rzecz wspólnej sprawy. Organizatorzy zachęcali uczestników do dzielenia się swoim zaangażowaniem i osiągnięciami w social mediach, za pomocą hasztagu #bieg1000drzew. Na Instagramie pojawiło się kilkaset zdjęć osób zaangażowanych w Bieg 1000 Drzew, tworząc niezapomnianą galerię, która już zawsze będzie przypominała, że razem można więcej.

Źródło: Solski Communications