47. Bieg Lechitów przeminął z deszczem
W niedzielę (15 września) Gniezno gościło biegaczy z całej Polski, którzy stanęli na starcie 47. edycji Biegu Lechitów – najstarszego polskiego półmaratonu. Trasa prowadziła z Ostrowa Lednickiego, miejsca symbolicznego dla polskiej historii, do centrum Gniezna, pierwszej stolicy Polski. Do mety dotarło ponad 2,2 tys. zawodników, a najlepsi okazali się Monika Brzozowska i Andrzej Rogiewicz.
Gotowi na każdy scenariusz
Prawdziwy rollercoaster wrażeń zafundowała pogoda organizatorom biegu w Gnieźnie. Tydzień przed imprezą w kraju panowały upały, więc w pierwszej polskiej stolicy gorączkowo zastanawiali się, jak zminimalizować wpływ wysokich temperatur na komfort biegaczy. Zamówiono m.in. cysterny z wodą oraz kurtyny na trasie, ale im bliżej weekendu, tym bardziej stawało się jasne, że w niedzielę największym problemem mogą być ulewne deszcze. W tej sytuacji organizator przygotował m.in. parasole i namioty, a także ciepłe napoje dla uczestników.
Na start biegu w Gnieźnie od lat nie są ściągani topowi zawodnicy, ale to wcale nie znaczy, że rywalizacja na trasie półmaratonu nie dostarcza emocji. Mimo deszczowej aury padły niezłe wyniki, a wielu biegaczy amatorów na mecie świętowało rekordy życuowe.
fot. Andrzej Wojciechowski
W tym roku niekwestionowanym zwycięzcą został Andrzej Rogiewicz, który na mecie uzyskał wynik 1:09:26. Za jego plecami toczyła się zacięta walka o drugą lokatę między Jakubem Nalepą i Jackiem Stadnickim. Ostatecznie pojedynek ten wygrał pierwszy finiszując z czasem 1:11:09. Trzeci na podium Stadnicki zanotował wynik 1:11:20.
Wśród kobiet trzeci raz z rzędu Bieg Lechitów wygrała Monika Brzozowska. 40-letnia biegaczka uzyskała czas 1:18:24. Wyprzedziła Patrycję Bruch (1:24:42) i Patrycję Jóźwiak (1:26:36).
Do mety tegorocznej edycji zawodów dotarło 2256 zawodników, o 425 więcej niż przed rokiem. Imprezie towarzyszyła Piątka Lechitów, w której udział wzięło 223 biegaczy.
Gnieźnieński bieg należy do prestiżowego cyklu Korony Polskich Półmaratonów, w którym w tym roku odbędą się jeszcze dwie imprezy – w Gdańsku (29 września) i w Krakowie (20 października).
Biegowa lekcja historii
Bieg Lechitów to nie tylko sportowe wyzwanie, ale także hołd dla polskiego dziedzictwa i historii. Uczestnicy mieli okazję biec przez miejsca, które są kluczowe dla początków polskiej państwowości. Ostrow Lednicki, skąd wystartowali zawodnicy, uważany jest za miejsce chrztu Polski, a meta w Gnieźnie, gdzie znajduje się Katedra Gnieźnieńska, przypomina o czasach pierwszych Piastów.
red
fot. w nagłówku Andrzej Wojciechowski