Maraton Bostoński tylko dla zaszczepionych

Organizatorzy Maratonu Bostońskiego ogłosili wczoraj, że w 126. edycji imprezy wystartuje maksymalnie 30 tysięcy zawodników. Wstęp na trasę z Hopkinton do Bostonu otrzymają wyłącznie osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 kompletem dawek. Po dwuletniej przerwie bieg powraca do na swoje miejsce w kalendarzu i odbędzie się w poniedziałek, 18 kwietnia 2022 roku. 

Dowód szczepienia przepustką na start

– Po raz pierwszy od 2019 roku zamierzamy powrócić do tradycyjnej daty Dnia Patriotów. Chcemy umożliwić jak największej liczbie biegaczy bezpieczne uczestnictwo w maratonie, dlatego wymóg szczepień oceniamy jako odpowiedni – powiedział Tom Grilk, Dyrektor Generalny Boston Athletic Association, który zauważył, że w tegorocznej edycji maratonu wystartowało 93% zaszczepionych osób.

Aby wziąć udział w przyszłorocznym maratonie uczestnicy będą musieli przedstawić dowód szczepienia przeciwko COVID-19. Za w pełni zaszczepionych uznani zostaną jedynie biegacze, którzy przyjęli wszystkie dawki rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), najpóźniej do 15 kwietnia 2022 roku. Organizatorzy podkreślają, że nie zezwolą na start osobom, które nie przedstawią dowodu szczepienia. W takiej sytuacji biegaczom nie będzie przysługiwało prawo do zwrotu opłaty startowej lub przeniesienia jej na bieg w kolejnych latach. Zwolnienia lekarskie będą rozpatrywane indywidualnie.

Wkrótce ruszą zapisy

Rejestracja na 126. Maraton Bostoński rozpocznie się w poniedziałek 8 listopada o godzinie 10:00 czasu wschodniego i potrwa pięć dni. Przy zapisach nie obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Do startu w biegu dopuszczeniu zostaną zawodnicy, którzy osiągnęli czasy kwalifikacyjne w okresie od 1 września 2019 roku do 12 listopada 2021 roku.

Standardy kwalifikacyjne do 126. Maratonu Bostońskiego można znaleźć na stronie internetowej BAA. Co ważne, osiągnięcie odpowiedniego czasu nie gwarantuje przyznania prawa do startu. Przyjęci zostaną najszybsi spośród puli kandydatów w swojej grupie wiekowej i płci.

Opłata startowa za udział w Maratonie Bostońskim dla biegaczy spoza USA wynosi 255 dolarów.

Źródło: BAA