Silesia Marathon wystartował z zapisami

Po kilku godzinach od otwarcia zapisów na 14. edycję Silesia Marathonu na liście startowej jest już ponad 600 zawodników. Wydarzenie odbędzie się 2 października 2022 roku, a w jego programie znajdują się biegi na trzech dystansach – maratonu, półmaratonu i ultramaratonu na trasie o długości 50 kilometrów. Nagrodą za ich pokonanie jest meta na Stadionie Śląskim, największej lekkoatletycznej arenie w Polsce. 

Mimo ciężkich czasów dla organizatorów imprez biegowych Silesia Marathon ewidentnie rośnie w siłę. W 2020 roku był największym wydarzeniem biegowym w Polsce. Wysokie tempo rozwoju na Śląsku utrzymali również w ubiegłym roku, a do mety trzech głównych biegów dotarło aż ponad 5 tysięcy zawodników.

Wyjątkowa trasa i meta

Magnesem, który przyciąga biegaczy na Śląsk jest m.in maratońska trasa, która prowadzi przez cztery śląskie miasta: Katowice, Siemianowice Śląskie, Mysłowice i Chorzów. Patrząc na rekordowe czasy, jakie na niej padły z pewnością należy uznać, że nie należy do tych najszybszych. Najlepszy wynik wśród mężczyzn wynosi 2:19:07 i od ubiegłego roku należy do Andrzeja Rogiewicza. Najszybszą kobietą w historii Silesia Marathon była Kenijka Gladys Biwott Tepkurui, która w 2019 roku uzyskała rezultat 2:45:55.

– Na Silesia Marathon wiele osób ustanawia swoje rekordy życiowe, mimo że wcześniej nie udało się ich pobić na wielu bardziej „płaskich” trasach. Nasza trasa nie jest superpłaska, ale też nie przesadzajmy. Startowałem w wielu trudniejszych – mówił kilka miesięcy temu w wywiadzie dla portalu biegowe.pl szef imprezy, Bohdan Witwicki.Jeśli tylko solidnie przepracujemy sezon, przygotujemy się do startu to na Silesia Marathon o wynik sportowy też nie trzeba będzie się martwić. Mówię to jako trener lekkiej atletyki ze specjalizacją biegów długodystansowych, ale i biegacz, który trochę startów ma za sobą – podkreślał.

Silesia Półmaraton

Od 2017 roku uczestnicy Silesia Marathonu ostatnie 300 metrów trasy pokonują na niebieskiej bieżni Stadionu Śląskiego. To największa arena lekkoatletyczna w Polsce, której trybuny mogą pomieścić nawet 54 tysiące kibiców. Obiekt regularnie gości najważniejsze imprezy na świecie. W 2028 roku w Chorzowie odbędą się lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy.

Zapisy już trwają

Organizatorzy uruchomili internetowe zapisy na wszystkie trzy dystanse znajdujące się w programie Silesia Marathonu w 2022 roku. Do 28 lutego obowiązują niższe, promocyjne opłaty startowe. Chętni do udziału w maratonie za pakiet zapłacą 139 złotych, pakiet na półmaraton kosztuje 99 złotych, a na wpisowe na 50-kilometrowy ultramaraton należy przeznaczyć 159 złotych.

Źródło: Silesia Marathon