Zegarki Garmin fēnix 7 debiutują na rynku. Nowy ekran dotykowy i…latarka LED

Garmin zaprezentował dzisiaj serię fēnix 7, najnowszą generację flagowych sportowych zegarków GPS. Premierowe modele zostały wyposażone w nowy ekran dotykowy, a także zaawansowane narzędzia treningowe. Niektóre z urządzeń mogą być zasilane energią słoneczną, co zapewnia im wydłużoną żywotność baterii, a model fēnix 7X dodatkowo oferuje wbudowaną latarkę LED.

Zegarki z serii fēnix 7 są dostępne w trzech rozmiarach. Do dyspozycji są urządzenia ze standardową wielkością koperty, mniejszą (S) i większą (X). Wszystkie charakteryzuje wysoka wytrzymałość, którą osiągnięto dzięki wzmocnionym mocowaniom i metalowym osłonom przycisków. Przyciski są połączone z nowym, czułym ekranem dotykowym, który zapewnia zwiększoną funkcjonalność, poprawiając codzienne działanie smartwatcha i obsługę map topograficznych.

Dwa razy więcej energii słonecznej

Dzięki wprowadzeniu modelu Sapphire Solar użytkownicy nie muszą wybierać między możliwościami baterii słonecznych a odporną na zarysowania szafirową soczewką, jak miało to miejsce wcześniej w przypadku serii fēnix 6. W porównaniu do poprzedniej generacji flagowych zegarków  projektanci Garmin poprawili nawet o 200 procent możliwości gromadzenia energii słonecznej w trybie smartwatch.

Udoskonalona konstrukcja maksymalizuje powierzchnię baterii słonecznych w celu zwiększenia wydajności, dzięki czemu zasilane energią słoneczną modele fēnix 7X mogą działać jeszcze dłużej. Garmin deklaruje, że bateria wytrzyma bez ładowania o 5 tygodni w trybie smartwatcha i do 5 dni w trybie GPS.

W modelu fēnix 7X znajdziemy zintegrowaną, łatwą w obsłudze, wielodiodową latarkę LED, z której można korzystać bez użycia rąk. Garmin uważa, że to rozwiązanie może zmienić jakość treningu, wyprawy czy po prostu codziennego życia. Podczas rozbijania namiotu lub biegania w ciemności czerwone albo regulowane białe światło rozjaśnia drogę, zapewniając lepszą widoczność. Po włączeniu trybu biegowego światło dopasowuje się do kadencji biegacza, zmieniając kolor z białego na czerwony przy każdym ruchu ręką.

Nowe funkcje treningowe

Zegarki z serii Garmin fēnix 7 oferują nowe narzędzie Real-Time Stamina, które pozwala sportowcom monitorować i śledzić poziom wysiłku organizmu podczas biegu lub jazdy na rowerze. Z kolei nowa funkcja Visual Race Predictor bierze pod uwagę historię biegów i ogólną kondycję użytkownika, aby określić szacunkowe wyniki wyścigu i przedstawić informacje na temat postępów treningowych.

Garmin zwraca również uwagę na funkcję Recovery Time Advisor, która wskazuje liczbę godzin odpoczynku potrzebną do odzyskania sił przed kolejnym treningiem na podstawie danych na temat jego dotychczasowej intensywności oraz innych czynników, takich jak stres, codzienna aktywność i sen.

Wyposażona w pełny pakiet funkcji nawigacyjnych firmy Garmin seria fēnix 7 obsługuje wszystkie najpopularniejsze systemy satelitarne wraz z dodatkowym zakresem częstotliwości L5, co zwiększa dokładność w trudnych dla łączności GPS warunkach. Modele Standard, Solar oraz Sapphire Solar umożliwiają pobieranie map TopoActive z dowolnego regionu na świecie.  Zawodnicy biegający w terenie mogą zaoszczędzić cenny czas  dzięki nowej funkcji Up Ahead, która podaje dokładną lokalizację stacji pomocy, szlaków, następnego zakrętu itp. W zdefiniowanych przez użytkownika punktach kontrolnych, na ekranie wyświetlane są wskaźniki wydajności, które obejmują nadchodzący dystans i wysokość, a także podsumowanie ostatniego przebytego odcinka trasy.

Do codziennego użytku

Zegarki z serii fēnix 7 są wyposażone w narzędzia do całodobowego monitorowania zdrowia i kondycji, między innymi pulsoksymetr, nadgarstkowe monitorowanie tętna, oddechu i poziomu stresu. Urządzenie dostarcza także wskazówek dotyczących aktywności, takie jak pomiar energii Body Battery, określanie wieku sprawnościowego oraz wyniku snu (Sleep Score).

Po przebudzeniu użytkownik może sprawdzić, ile czasu spędził w poszczególnych fazach snu. Zegarek Garmin dostarcza spersonalizowanych informacji na temat tego, jak aktywność, poziom stresu i wpłynęły na jakość wypoczynku. Wynik podany jest w skali 0-100.

Po sparowaniu ze smartfonem, powiadomienia można odbierać bezpośrednio na nadgarstku, z możliwością ich włączania i wyłączania lub wyciszenia podczas aktywności. Funkcje śledzenia i bezpieczeństwa umożliwiają automatyczne wykrywanie zdarzeń i ręczne uruchamianie alertów pomocy, które wysyłają wiadomość z aktualną lokalizacją użytkownika do wybranych kontaktów.

Użytkownicy zegarków z serii fenix 7 mogą korzystać także z płatności zbliżeniowych Garmin Pay i odtwarzać playlisty z serwisów streamingowych takich jak Spotify, Amazon Music i Deezer. Nowy sklep Connect IQ Store On Device pozwala użytkownikom odkrywać polecane aplikacje i instalować je przez Wi-Fi bezpośrednio z zegarka, bez konieczności używania telefonu.

Kolekcję fēnix 7 tworzą zegarki fēnix 7S, fēnix 7 i fēnix 7X, w wersji standardowej (bez ładowania słonecznego), Solar i Sapphire Solar. Sugerowane ceny detaliczne zaczynają się od około 3,6 tysiąca złotych. Zegarki dostępne są na stronie internetowej garmin.com

Źródło: Garmin