16. Bieg WOŚP podliczony. Ogromna kwota na pompy insulinowe dla kobiet w ciąży

W szesnastej edycji Biegu „Policz się z cukrzycą”, który towarzyszył Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zebrano 801 425 złotych. To zasługa 13 326 biegaczy, którzy wystartowali w rywalizacji w Warszawie oraz biegli „wirtualnie” na całym świecie. Zebrane środki posłużą do zakupu pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od kilkunastu lat przekonuje, że w zdrowym ciele zdrowy duch i przy okazji Finału zaprasza do udziału w sportowej akcji, której celem jest wsparcie ciężarnych lub planujących ciążę diabetyczek oraz promocja zdrowego, aktywnego stylu życia.

Podczas tegorocznego Finału również zorganizowano Bieg „Policz się z cukrzycą”. Uczestnicy mieli do pokonania dystans 5 kilometrów ulicami Warszawy lub bieg wirtualny, w którym każdy samodzielnie wybierał czas i miejsce rywalizacji.

To była pomarańczowa fala

Biegamy, spacerujemy, jesteśmy ze sobą i pokazujemy, że taki dzień może być piękny nie tylko w Warszawie, ale też wszędzie, bo biegamy na całym świecie – powiedział tuż przed startem Biegu „Policz się z cukrzycą” Jurek Owsiak. – Ponad 4 tysiące biegaczy wystartuje w Warszawie. Chcemy pokazać wszystkim, że 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, to jest Finał radości. Cieszmy się, że robimy tak niesamowite rzeczy – podsumował naczelny dyrygent WOŚP.

W biegu ulicami Warszawy pobiegło dokładnie 4056 osób. Pomarańczowa fala ruszyła spod Pałacu Kultury i Nauki i po przebiegnięciu 5 kilometrów ulicami stolicy, również w tym samym miejscu, dotarła do mety wyznaczonej na Placu Defilad. Po przekroczeniu linii końcowej każdy z finiszerów otrzymał charakterystyczny, pamiątkowy medal.

W tym samym czasie, praktycznie na każdym kontynencie, odbywała się edycja wirtualna Biegu „Policz się z cukrzycą”. W sumie na samodzielny wybór miejsca i czasu biegu zdecydowało się 9270 zawodników.

Jesteśmy niezwykle dumni, że Sport Evolution od samego początku wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy przy organizacji Biegu „Policz się z cukrzycą” – podkreślił Michał Drelich, dyrektor zarządzający Sport Evolution. – W tegorocznej edycji w sumie wzięło udział ponad 13 tysięcy biegaczy. W rywalizacji wirtualnej mieliśmy zawodników z 22 krajów. Dominowali oczywiście uczestnicy z Europy, w tym Wielkiej Brytanii, Holandii czy Niemiec, ale na liście startowej byli też biegacze z Australii, Indii, Singapuru, RPA oraz Meksyku. Można więc powiedzieć, że w Bieg „Policz się z cukrzycą” zaangażowany był cały świat – dodał.

Kwota robi wrażenie

Dzięki zaangażowaniu wszystkich biegaczy udało się w sumie zebrać 801 425 złotych. Na tę kwotę składają się wpłaty za pakiety startowe oraz dodatkowe, dobrowolne datki przekazywane przez uczestników Biegu „Policz się z cukrzycą”. Od pierwszej edycji zawodów zebrane pieniądze służą zawsze do wsparcia kobiet ciężarnych z cukrzycą.​

Do tej pory dzięki biegom „Policz się z cukrzycą” zakupiliśmy 195 pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą – powiedział Jurek Owsiak. – Dzięki naszemu Programowi Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą urodziło się już 2502 zdrowych dzieci. To oznacza, że każda osoba, która bierze udział w naszym biegu – Wirtualnym lub w Warszawie – nie tylko spędza miło i kolorowo czas, ale także dba o swoje zdrowie i zdrowie tych, którzy dopiero przychodzą na świat. Czy może być coś wspanialszego? – pytał.

W sumie, uczestnicy 16. Biegu „Policz się z cukrzycą” pokonali prawie 77 tysięcy kilometrów. Każdy z biegaczy miał za zadanie przebiec co najmniej 5 kilometrów. Wszyscy zawodnicy, w ramach pakietu startowego otrzymali pamiątkową pomarańczową koszulkę, buff, numer startowy i medal.

Źródło: Sport Evolution