Kosmiczna forma Anny Kiełbasińskiej! Bije rekord Polski na 400 m pod dachem

Anna Kiełbasińska wczoraj podczas zawodów Czech Indoor Gala w Ostrawie wygrała swój bieg na 400 m ustanawiając nowy halowy rekord Polski. Uzyskany przez nią czas 51,10 to najlepszy tegoroczny wynik na świecie. Po 2014 roku w Europie na tym dystansie szybciej biegała tylko Holenderka Femke Bol.

Jeszcze dobrze nie ochłonęliśmy po ubiegłotygodniowym wspaniałym występie Polki w zawodach z cyklu World Athletics Indoor Tour Gold w niemieckim Karlsruhe, gdzie zwyciężyła w biegu na 400 metrów z czasem 51,92. Był to trzeci najlepszy wynik w historii lekkiej atletyki w Polsce i rezultat otwierający tegoroczne światowe tabele.

Wczoraj w Ostrawie warszawianka pobiegła jeszcze szybciej.  Przez sporą część dystansu znajdowała się z plecami Holenderki Lieke Klaver, ale na ostatnim wirażu wyprzedziła ją i wpadła pierwsza na metę z rewelacyjnym czasem 51,10. To nowy rekord Polski. Dotychczasową rekordzistką kraju była Justyna Święty-Ersetic, która przed rokiem w Toruniu uzyskała wynik 51,34.

Po występie w Ostrawie Kiełbasińska oczywiście umocniła się na szczycie światowych list. Jak podał na Twitterze profil Athletic News w ostatnich latach równie szybko na 400 metrów po 2014 roku biegała tylko Holenderka Femke Bol. To bardzo dobry prognostyk przed Halowymi Mistrzostwami Europy, które odbędą się w Belgradzie w dniach 18-20 marca.

Dotychczas największym sukcesem 31-letniej Polki był srebrny medal w w sztafecie 4×400 m, który przywiozła z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Wspólnie z resztą „Aniołków Matusińskiego” w 2019 roku wywalczyła również srebro Mistrzostw Świata w Jokohamie oraz złoto Halowych Mistrzostw Europy w Glasgow.

Na dystansie 400 metrów biega od 2018 roku, wcześniej specjalizowała się w biegach na 200m. Jej rekordy życiowe na tym dystansie wynoszą 22,76 na stadionie i 23,21 w hali.

red

fot w nagłówku: KME/Andreas Arndt