Krystian Zalewski pobiegnie w 18. Recordowej Dziesiątce

13 marca na starcie 18. Recordowej Dziesiątki stanie Krystian Zalewski, 14-krotny Mistrz Polski na dystansach od 3000m z przeszkodami do 10 000 m i rekordzista kraju w półmaratonie. Bieg będzie poprowadzony ulicami Poznania, a jego start i meta zlokalizowane zostaną na terenie toru regatowego Malta.

Pobiegną po rekordy?

32-letni Krystian Zalewski to jeden z najbardziej utalentowanych polskich biegaczy długodystansowych. W 2020 roku podczas rozegranych w Gdyni Mistrzostw Świata w półmaratonie z wynikiem 1:01:32 pobił 20-letni rekord kraju na dystansie 21,097km. Na piątkę rekord życiowy podopiecznego Jacka Kostrzeby wynosi 13:49 i jest to drugi najlepszy czas w polskich tabelach na tym dystansie. Z kolei na 10km Zalewski najszybciej pobiegł w 2016 roku na trasie Biegu Europejskiego w Gnieźnie, gdy uzyskał wynik 29:33.

Silna będzie również elita kobiet. Organizatorzy awizują start m.in. Katarzyny Jankowskiej, której rekord życiowy na dystansie 10km to 33:06, a także olimpijki z Tokio maratonki Angeliki Mach (PB: 10km – 35:33). Warto podkreślić, że obie zawodniczki bardzo szybko biegają maraton. Legitymują się życiówkami odpowiednio 2:27:06 i 2:27:48.

– Jesteśmy dumni, że tak mocno zapowiada się tegoroczne rozpoczęcie sezonu biegowego. Wiele wskazuje, że Poznań zgromadzi wielu znakomitych polskich biegaczy i biegaczek. Będziemy jeszcze o tym informować, ponieważ to dopiero początek świetnych wiadomości – podkreślają organizatorzy.

Start Recordowej Dziesiątki nastąpi o godzinie 12:00 z ulicy abpa A.Baraniaka, a meta będzie zlokalizowana na terenie toru regatowego Malta. Trasa będzie posiadać atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Organizatorzy zaznaczają, że będzie niezwykle płaska. Na całej długości 10 kilometrów biegacze nie napotkają żadnego podbiegu. Zgodnie z atestem start jest na wysokości 66,7m n.p.m. a meta 58,6m n.p.m.

Wciąż są wolne miejsca

W Recordowej Dziesiątce będzie mogło wziąć udział maksymalnie 4 tysiące uczestników. W biegu mogą wziąć udział zarówno osoby zaszczepione jak i niezaszczepione. Aktualnie na liście startowej znajduje się prawie 2 tysiące biegaczy, a opłata startowa wynosi 60 złotych.

Źródło: Recordowa Dziesiątka