Wielki powrót Ewy Swobody! Ma rekord Polski i najlepszy wynik na świecie

Rekord Polski Ewy Swobody i jednocześnie najlepszy wynik w tym roku na świecie w biegu na 60 metrów był największym wydarzeniem piątkowego mityngu ORLEN Cup Łódź 2022, który odbył się w łódzkiej Atlas Arenie.

Wróciła Swoboda

Wynik Swobody – 7.00 – najlepszy rezultat na tym dystansie na świecie od pięciu lat i dziesiąty w historii, będzie teraz podlegał procesowi ratyfikacji jako rekord Polski. Sprinterka wcześniej poprawiła swój rekord kraju w biegu eliminacyjnym, a później w finale pobiegła jeszcze o cztery setne sekundy szybciej. Ten rezultat oczywiście oznacza kwalifikację Polki na mistrzostwa świata w Belgradzie. To był wielki powrót Swobody, której nie było na bieżniach od ośmiu miesięcy z powodu kontuzji.

– Bardzo się cieszę, że są kibice, od razu biega się lepiej. Wróciła Swoboda, wracają kibice, mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej. Poprzedni rok skopał mi dupę, ale było mi to potrzebne, bo było za dobrze. Wszystko jest po coś. Teraz tylko biegać i biegać. Coraz szybciej – podsumowała swój start szczęśliwa Ewa Swoboda po zejściu z łódzkiej bieżni.

Siciarz i Czykier z przepustkami

Z kolei w biegu płotkarskim kobiet na 60 metrów Klaudia Siciarz zajęła drugie miejsce i wywalczyła, podobnie jak trzecia na mecie Klaudia Wojtunik, minimum na halowe mistrzostwa świata.

– Chcę biegać jeszcze szybciej. Zazwyczaj te moje pierwsze starty w sezonie nie są najlepsze. Udało się zrobić minimum na mistrzostwa, ale nie to było moim celem, bo nigdy nie nastawiam się na wynik, tylko na to, co mam wykonać. Tu się nie udało wykonać wszystkiego, ale jest dobrze – mówiła Klaudia Siciarz.

Drugie miejsce w biegu na 60 m przez płotki zajął Damian Czykier, który też wywalczył kwalifikację na HMŚ. Świetny był bieg kończący ORLEN Cup 2022 Łódź, czyli rywalizacja na 60 metrów mężczyzn. Mistrz olimpijski z Tokio w biegach na 100 m i sztafecie 4×100 m Włoch Marcell Jacobs pokonał Amerykanina Mike’a Rodgersa.

Dyrektor mityngu był bardzo zadowolony z poziomu zawodów. – Ten miting zaskoczył nas wszystkich wynikowo. W Polsce potrafimy przygotować imprezę okraszona fantastycznymi wynikami, a lekkoatleci się napędzają. Ewa wyrzuciła w hali kosmiczna dawkę energii. To, co było w Tokio, to początek pięknej ery polskiej Królowej Sportu – mówił Sebastian Chmara.

Organizację mityngu ORLEN Cup 2022 Łódź wsparły PKN ORLEN i marka 4F FUEL oraz miasto Łódź i Województwo Łódzkie.