9. PKO Białystok Półmaraton do końca marca taniej

Trwają zapisy na 9. edycję PKO Białystok Półmaratonu, który odbędzie się w dniach 14-15 maja w stolicy Podlasia. W programie imprezy znajduje się bieg główny na dystansie półmaratonu, PKO Bieg na 5 i PKO Bieg Juniora. Do końca marca obowiązują niższe opłaty startowe.

Białystok czeka na biegaczy

W tym roku biegowe święto w Białymstoku rozpocznie się w sobotę, 14 maja o godzinie 9:00 od bezpłatnego Biegu Śniadaniowego na dystansie 4km oraz PKO Biegu Juniora. W zawodach na dystansach 100 m, 600 m oraz 1 km wezmą udział dzieci w wieku od 2 do 14 roku życia. Zwycięzcami będą wszyscy, którzy staną na linii startu.

Młodzi adepci biegania wykonają jednocześnie pierwszy krok w kierunku zdobycia medalu Super Biegacza, którą otrzymają pod warunkiem wzięcia udziału w czterech z sześciu biegów dziecięcych organizowanych w 2022 roku przez Fundację Białystok Biega.

Bieg główny na dystansie półmaratonu wystartuje w niedzielę, 15 maja o godzinie 9:30. Wszyscy biegacze ruszą na trasę w jednej fali. Zawodnicy elity będą walczyć o zwycięstwo i pobicie rekordów trasy ustanowionych trzy lata temu przez Kenijczyków Cosmasa Mutuku Kyevę (1:03:41) i Christinę Oigo Moraa (1:13:03). Na mecie na każdego uczestnika czekać będą medale z wizerunkiem rzeźby Wenus z ogrodu przy Pałacu Branickich.

Zapisy na wszystkie biegi w ramach 9. PKO Białystok Półmaratonu prowadzone są w serwisie slotmarket.pl. Do końca marca obowiązują niższe opłaty startowe. Udział w półmaratonie kosztuje 129 złotych, a wpisowe na PKO Bieg na 5 aktualnie wynosi 60 złotych. Od początku kwietnia ceny pakietów będą wyższe o 10 złotych.

Koszulki do wyboru, do koloru 

Organizatorzy postanowili dać biegaczom wybór i przy zakupie pakietu można zażyczyć sobie jedną z trzech różnych koszulek. Dwie z nich są dobrze znane, bo to oficjalne wzory z ubiegłorocznej, ósmej edycji imprezy.  Swoją decyzję przedstawiciele Fundacji Białystok Biega tłumaczą tym, że działają zgodnie z zasadą zero waste.

– Nie ukrywamy, że mamy sporo koszulek z 2021 roku i nie chcemy ich wyrzucać, skoro tak bardzo Wam się podobały. Dajemy więc możliwość wyboru. Proponujemy koszulkę z edycji 2022 lub dwa wzory z 2021 roku. Zwracamy uwagę, że można wybrać tylko jedną koszulkę.  Przy zaznaczeniu dwóch wzorów, do pakietu dodamy wzór z 2022 roku – poinstruowali w komunikacie.

Największy bieg w Polsce wschodniej

PKO Białystok Półmaraton to największy bieg uliczny w Polsce wschodniej. Co roku przyciąga na start biegaczy z całej Polski. W 2018 roku zawodnicy spoza Podlasia stanowili 60% uczestników imprezy. Tylko z województwa mazowieckiego przyjechało 1100 zawodników. Wyjazdom z całymi rodzinami sprzyja majowy termin półmaratonu.

W 2021 roku impreza odbyła się w formule nocnej, w której udział wzięło 1,8 tysiąca uczestników. W 2020 roku bieg został odwołany z powodu pandemii, a w 2019 roku zawody zgromadziły prawie 4 tysiące biegaczy.

red