19. Cracovia Maraton wygrali Kenijczyk i Mołdawianka

Długo wyczekiwana 19. edycja Cracovia Maraton ze startem i metą na Rynku Głównym przyniosła zwycięstwa Davida Kiprono Metto z Kenii oraz reprezentującej Mołdawię Lilii Fiskowicz. Bieg ukończyło ponad 3 tysiące zawodników.

Oboje zameldowali się na mecie po samotnym biegu. Metto uzyskał wynik 2:14:07, a Fiskowicz królewski dystans pokonała w czasie 2:40:35.

Oboje są doskonale znani w stolicy Małopolski z występów w biegach organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Dla Metto to pierwszy triumf w krakowskim maratonie. Dotychczas w grodzie Kraka dwukrotnie zajmował drugie miejsca – w 15. edycji Cracovia Maraton i w piątej odsłonie Cracovia Półmaratonu Królewskiego.

Z kolei Lilia Fiskowicz – olimpijka z Rio de Janeiro, zwyciężyła już w 17. edycji krakowskiego maratonu w 2018 roku. Na swoim koncie ma również wygrane w Biegu Trzech Kopców, w tym w ubiegłorocznej edycji imprezy.

Drugi do mety z wynikiem 2:34:02 dotarł krakowianin Tomasz Janusz, który z wynikiem zajął drugie miejsce i okazał się lepszy od trzeciego Cosmasa Mutuku Kyevy z Kenii. Trzykrotny triumfator Cracovia Maratonu uzyskał czas 2:37:17.

Druga wśród kobiet była również najszybsza Polka – Anna Bodnar z Cieszyna (2:58:29), a trzecią lokatę wywalczyła następna z biało-czerwonych – Nicola Szafarczyk z Pawonkowa (3:06:18).

W biegu wystartowały 3022 osoby, z których 2951 zameldowało się na mecie. W zmaganiach z królewskim dystansem 42 km i 195 m po ulicach i deptakach Krakowa uczestniczyli zawodnicy z 34 krajów.

Z powodu pandemii na stacjonarny maraton w stolicy Małopolski przyszło nam czekać aż trzy lata. Miejmy nadzieję, że następna, jubileuszowa – 20. edycja Cracovia Maraton odbędzie się zgodnie z planem 23 kwietnia 2023 roku.

Żródło: ZIS Kraków, red