6. Gdańsk Maraton już w niedzielę

Po przerwie spowodowanej pandemią, Gdańsk Maraton wraca bez obostrzeń i limitów uczestników. Na liście startowej szóstej edycji biegu widnieje niemal 3,7 tysiąca uczestników. Wszyscy ruszą ze startu wspólnego w niedzielę, 10 kwietnia o godzinie 9:00.

Trasa tegorocznej odsłony gdańskiego maratonu została wytyczona w trochę inny sposób, niż w ubiegłych latach. Największa zmiana zaczyna się (i kończy) od lokalizacji biura zawodów oraz linii startu i mety, które będą mieścić się na parkingu przy Jelitkowskim Dworze, na przedłużeniu Alei Jana Pawła II. Z tego miejsca zawodnicy ruszą na biegowe zwiedzanie Gdańska, walkę o jak najlepsze rezultaty i nowe rekordy życiowe.

– Lista startowa szybko zapełniała się kolejnymi osobami. To pokazuje ogromny głód uczestnictwa w imprezie, która wielokrotnie zostawała nagradzana wśród podobnych tego typu inicjatyw w całym kraju. Zaufanie, piękna trasa, świetna organizacja, fantastyczna atmosfera. Nie pozostaje nam nic innego, jak zachęcić do dołączenia do tego szerokiego już grona osób, które 10 kwietnia staną na starcie, a następnie przekroczą linię mety 6. Gdańsk Maratonu! – napisali w komunikacie organizatorzy biegu.

Kto faworytem?

W stawce zawodników, którzy będą walczyli o zwycięstwo w 6. Gdańsk Maratonie jest m.in. Rafał Czarnecki. Ten doświadczony, 43-letni biegacz już trzy razy wygrywał bieg w mieście Neptuna. Na najwyższym stopniu podium stawał w 2017, 2018 i 2019 roku. To właśnie do niego należy rekord imprezy – 2:23:14, który jednocześnie jest jego rekordem życiowym.

Do faworytów biegu należy również Andrzej Rogiewicz. Zwycięzca maratonu w Łodzi z 2019 roku legitymuje się rekordem 2:18:30. Swojej szansy na wygraną poszuka Paweł Kosek, który przed trzema laty w Gdańsku był drugi (PB: 2:23:23). O podium powinien powalczyć Tomasz Walerowicz, zwycięzca polskiego Wings for Life z 2016 roku (PB: 2:25:48)

Wśród kobiet na trasie zobaczymy Lidię Czarnecką, która w 2019 roku wygrała Gdańsk Maraton z rekordem trasy 2:49:05. Jej rywalkami powinny być Antonina Biała (2:50:48) i Agata Długosz (2:57:23).

Biegowi głównemu towarzyszyć będzie rywalizacja czteroosobowych sztafet. W przeddzień 6. Gdańsk Maratonu odbędą się Biegi Młodzieżowe, których dystanse będą dopasowane do wieku uczestników.

Źródło: Gdański Ośrodek Sportu

fot. Gdański Ośrodek Sportu