Polak znów najlepszy na trasie z Aten do Sparty i z powrotem. To prawie 500 km

Ultramaratończyk Łukasz Sagan po raz czwarty w karierze wygrał bieg Authentic Phidippides Run. Polak pokonał morderczy dystans 490 km w czasie 65 godzin, 22 minuty i 14 sekund, który jest nowym rekordem imprezy.

Morderczy bieg

„Podwójny Spartathlon”, jak często nazywany jest Authentic Phidippides Run to niezwykle wymagający bieg uliczny, który prowadzi przez greckie góry i przełęcze na morderczym dystansie 490 km. Suma przewyższeń na tej trasie to aż 6800 metrów.

O skali wyzwania najlepiej świadczy fakt, że w tym roku trudów rywalizacji nie wytrzymało aż 24 z 43 zawodników. Na liście wyników przy ich nazwiskach pojawił się skrót DNF.

Łukasz Sagan dotarł do mety biegu chwilę po północy w niedzielę, 27 listopada. Uzyskał czas 65 godzin, 22 minuty i 14 sekund. Kolejnego na mecie Węgra Petera Toldi wyprzedził o prawie 3 godziny.

Pozostali rywale wciąż są na trasie. Największe szanse na podium ma Brazylijczyk Rodrigo Freeman, który na ostatnim punkcie pomiarowym zlokalizowanym na 449 km zameldował się wynikiem 73:31:12.

Polak dominatorem

Poprzednio Sagan wygrywał bieg w Grecji w latach 2018, 2019 i 2021. Oznacza to, że ma na koncie cztery kolejne zwycięstwa w imprezie, bo w 2020 roku zawody zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa.

Z każdą kolejną edycją imprezy urodzony w Lublinie biegacz pokonuje morderczą trasę Authentic Phidippides Run w coraz lepszym czasie.

Pięć lat temu uzyskał wynik 75 godzin, 36 minut i 57 sekund, a w 2019 roku po raz pierwszy pobił rekord imprezy z wynikiem 69 godzin, 22 minuty i 17 sekund. W ubiegłym roku ten wynik poprawił (65:53.20), a teraz zdołał urwać z niego ponad pół godziny.

– Ultramaraton to sztuka cierpienia, tutaj cierpi się dłużej, gdzie dochodzi jeszcze brak snu. W ultra biegacz musi nauczyć się być skutecznym, kiedy ma zarwaną noc, jedną albo kilka. Wtedy wysiłek nabiera zupełnie innego wymiaru. Zdecydowanie dużo łatwiej się biegnie, gdy człowiek jest wypoczęty czy zregenerowany. W ultra często przekraczamy te granice. W żadnej dyscyplinie sportowiec nie doświadcza czegoś takiego. W ultra trzeba umieć sobie radzić ze zmęczeniem, im lepiej sobie poradzisz, tym większe masz szanse na sukces –  mówił Łukasz Sagan w wywiadzie na portalu dadhero.pl.

Authentic Phidippides Run odbywa się od 2015 roku. Bieg prowadzi z Aten do Sparty i z powrotem. Impreza organizowana jest w hołdzie Filipidesowi, starożytnemu greckiemu biegaczowi i posłańcowi.

red, dadhero.pl

fot. Authentic Phidippides Run / Facebook