Lutowanie Zalewskiego na Biegu Europejskim w Gnieźnie

Krystian Zalewski i Izabela Paszkiewicz wygrali 19. edycję Biegu Europejskiego w Gnieźnie. Impreza w wersji stacjonarnej wróciła do biegowego kalendarza po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa.

Start oraz meta wróciły na gnieźnieński Rynek, na którym w sobotę już od godziny 15:00 odbywały się  atrakcje dla najmłodszych w tym Europejski Bieg Przedszkolaków czy rodzinna strefa animacji.

Kulminacja przypadła jednak na godzinę 17:00, kiedy to zawodnicy, w tym czołówka polskich biegaczy długodystansowych, stanęli na starcie biegu na trasie o długości 10 km. Warunki atmosferyczne do ścigania się były niesprzyjające. Wiało naprawdę mocno.

Zalewski lutuje

Pierwszym zawodnikiem, który dotarł do mety 19. edycji Biegu Europejskiego był Krystian Zalewski. Podopieczny Jacka Kostrzeby uzyskał wynik 28:59. Był to jego trzeci start w tym sezonie. Tak się złożyło, że znów w Wielkopolsce. Poprzednio ścigał się na trasach poznańskiej Recordowej Dziesiątki i 14. PKO Poznań Półmaratonu.

–  Zaraz po strzale startera uformowała się pierwsza 4 osobowa grupa i mimo silnego wiatru 5 km pokonaliśmy w 14:35. W drugiej części dystansu biegliśmy już we trzech. Około 8-9 km odezwało się zmęczenie po półmaratonie i na 9 km zameldowałem się z około 3-4 sekundową stratą do prowadzącej dwójki. W tym momencie rzuciłem się do pościgu i zaczęło się lutowanie. Na około 400-450m do mety dogoniłem rywali jednego po drugim i szedłem all in do samej mety – relacjonował Krystian Zalewski w mediach społecznościowych. – Cieszy kolejny raz złamana bariera 29:00 i zwycięstwo w Gnieźnie. Super zorganizowana impreza i świetna atmosfera. Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze kiedyś tam wrócić – dodał.

Drugie miejsce wywalczył Kenijczyk Dawid Metto (29:02) a trzecie Adam Nowicki (29:03).

Faworytka numerem jeden

Najlepszą kobietą okazała się faworytka zawodów Izabela Paszkiewicz, która finiszowała z wynikiem 33:29. Biegacza z Terespola wyprzedziła wyraźnie Ukrainkę Natalię Semenowicz (34:35) i Iwonę Bernardelii (34:55).

Po przekroczeniu mety każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal z hasłem, które przyświecało tegorocznej edycji – „Teraz Litwa”. Nagrody wręczył wraz z przedstawicielami sponsorów sekretarz Ambasady Litwy w Polsce, Pan Eduard Mażul.

Do mety 19. edycji Biegu Europejskiego dotarło 740 zawodników. Na trasie pojawiło się również czworo uczestników, którzy na swoim koncie mają udział we wszystkich edycjach imprezy. Biorąc pod uwagę sytuację wielu tego typu imprez masowych w Polsce po pandemii, to całkiem dobry wynik.

Źródło: Klub Sportowy Altom