Nowy METASPEED+ od ASICS bez tajemnic. Czy powtórzy sukces poprzednika?

Mają być jeszcze szybsze i przynieść biegaczom prawdziwy wysyp rekordów życiowych i medali. Mowa oczywiście o kolejnej odsłonie karbonowych butów startowych ASICS z serii METASPEED+, które w miniony weekend w Maladze miały swoją światową premierę. Podobnie jak przed rokiem projektanci i inżynierowie z Instytutu Sportu ASICS w Kobe stworzyli dwa rodzaje obuwia dostosowane do różnych stylów biegania.

Wejście smoka

Wprowadzenie na rynek wiosną 2021 roku pierwszej odsłony METASPEED zatrząsnęło biegowym rynkiem. Nie był to pierwszy model ASICS z karbonową płytką. Serię META otworzył przed dwoma laty model METARACER, jednak to dopiero METASPEED sprawił, że ASICS trafił do ligi mistrzów producentów karbonowych startówek. W testach porównawczych buty te wypadały równie dobrze jak konkurencyjne karbonowe modele oferowane przez Nike i adidas.

Elementami, które odróżniały METASPEED od poprzednika była, obok zmienionego kształtu buta i materiału cholewki, przede wszystkim superlekka i sprężysta pianka FF Blast Turbo. Otrzymał również całkiem nową podeszwę zewnętrzną pokrytą ASICS Grip – materiałem o wysokiej przyczepności. Zupełną nowością było indywidualne podejście japońskiej marki w kwestii dostosowania obuwia do rożnych stylów biegania. W efekcie METASPEED trafił na rynek w dwóch rodzajach – Sky – dla biegaczy przyspieszających poprzez wydłużanie długości kroku i Edge dla zawodników, którzy szybkość rozwijają zwiększając liczbę kroków.

Na powodzenie pierwszej edycji METASPEED wskazują wyniki sportowe uzyskane w tych butach przez zawodników wspieranych przez ASICS. Jak podała japońska marka w komunikacie prasowym, dotychczas w nowych startówkach pobili oni ponad 200 rekordów życiowych.

Po złote medale na Igrzyskach w Tokio w METASPEED pobiegli triathloniści Kristian Blummenfelt z Norwegii i Flora Duffy z Bermudów. Na nogach mieli je zwycięzcy wielu uznanych biegów, na przykład Marokańczyk Mohamed Reda El Aaraby w ubiegłym roku dobiegł w nich jako drugi do mety prestiżowego New York City Marathon.

W nowych startówkach ASICS świetnie spisywali się również Polacy. Podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Polski w Maratonie w Dębnie Aleksandra Lisowska wyrównała w nich rekord kraju (2:26:08), a Arkadiusz Gardzielewski finiszował pierwszy z nowym rekordem życiowym 2:10:31. Z kolei w holenderskim Enschede Adam Nowicki i Marcin Chabowski uzyskali w METASPEED odpowiednio wyniki 2:10:21 i 2:10:17. Cała czwórka wywalczyła w ten sposób przepustki na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Między innymi osiągnięcia zawodników sprawiły, że METASPEED zaliczył na całym świecie sukces sprzedażowy. Jak się dowiedzieliśmy, to wciąż jeden z najbardziej pożądanych modeli w ofercie ASICS.

Wielka premiera METASPEED Sky+ i METASPEED Edge+

W miniony weekend ASICS zaprosił do Malagi około 70 czołowych zawodników występujących w barwach japońskiej marki, a także dziennikarzy sportowych z całego świata, aby przedstawić efekt wielomiesięcznych prac projektantów i inżynierów z Instytutu Sportu w Kobe. W roli głównej wystąpiły modele METASPEED Sky+ i METASPEED Edge+.

Do Hiszpanii przyleciał z Japonii mocny skład ekspertów, m.in. Shuhei Takemura, który kierował zespołem projektowym odpowiedzialnym za rozwój startówki ASICS, dysponujący drobiazgową wiedzą na temat płytki karbonowej w nowych METASPEED+ Norihiko Taniguchi. Był także Alexander Andrassy z teamu ASICS w Bostonie, który ciekawie opowiadał o właściwościach pianek amortyzujących FF Blast, (obecna m.in. z modelach Cumulus i Nimbus) FF Blast+ (np. Novablast) i FF Blast Turbo (METASPEED/METASPEED+).

W samym centrum Malagi, naprzeciwko ratusza stanęło produktowe laboratorium ASICS Speed Lab, w którym w sobotę od rana odbywały się pokazy i spotkania z ekspertami. W trzech kontenerach dziennikarze sportowi z całego świata kolejno poznawali szczegóły dotyczące butów z nowej serii METASPEED+. Do dyspozycji mediów byli również topowi sportowcy ASICS, którzy aktywnie uczestniczyli w testach butów. W ciągu ostatnich miesięcy biegali w prototypach i przekazywali do zespołu projektantów swoje uwagi i wskazówki. Ci z kolei starali się wykorzystać te informacje, aby udoskonalić produkt.

Co wiemy o METASPEED Sky+ i METASPEED Edge+?

Jak zapewniali w weekend w Maladze eksperci ASICS, to właśnie na podstawie danych od zawodników japońska marka zdecydowała się największy nacisk położyć na zmianie pozycji płytki węglowej w podeszwie oraz zwiększeniu objętości sprężystej pianki FF Blast Turbo. Podczas prac nad butami z linii METASPEED+ japońscy projektanci ponownie skupili się na dwóch stylach biegania bazujących na zwiększaniu długości kroku lub ich ilości.

W efekcie analiz, w modelu METASPEED Sky+ przeznaczonym dla biegaczy wydłużających krok karbonowa płytka została umieszczona w podeszwie wyżej, aby umożliwić mocniejszą kompresję pianki podczas wybijania z palców i tym samym uwolnić większą energię przy odbiciu. Z kolei w przypadku butów METAPSEED Edge+ płytka znalazła się niżej podeszwy zewnętrznej, aby ułatwić utrzymywanie tempa i płynniejszy ruch.

Jeśli chodzi o objętość pianki FF Blast Turbo w podeszwie środkowej to w w porównaniu do pierwszej generacji METASPEED wzrosła ona w obu modelach. W Sky+ sprężystej pianki jest więcej o 4%, a w Edge+ ulokowano aż 16% dodatkowej ilości tego tworzywa.

Nowe METASPEED+ wyraźnie różnią się zakrzywieniem przedniej części buta. W Sky+ krzywizna ta jest łagodna, a w Edge+ zdecydowanie bardziej zaostrzona. Wpływa to na drop podeszwy, czyli różnicę wysokości pomiędzy piętą a przednią częścią stopy. W METASPEED Sky+ wynosi on 5mm, a w METASPEED Edge+ dokładnie 8mm. Oba modele ważą odpowiednio 205g i 210g.

W stosunku do pierwszej generacji butów wzrosła waga modelu Edge+ (ważył 185g) ale pamiętajmy, że w jego podeszwie jest znacznie więcej pianki FF Blast Turbo. But w wersji Sky+ jest cięższy od poprzednika o zaledwie 5g.

Jest jeszcze jedna drobna rzecz, która wyróżnia buty METASPEED+, mianowicie  sznurowadła. W nowej odsłonie są one karbowane, co zdaniem ekspertów ASICS gwarantuje, że nie tylko się nie rozwiążą w trakcie biegu, ale również nie poluzują.

Jak wynika z materiałów dostarczonych przez ASICS, buty z nowej serii METASPEED+ w porównaniu z tradycyjnymi modelami startowymi pozwalają poprawić ekonomikę biegu o 2%.

Chyba jest coś na rzeczy, bo już we wczesnych prototypach butów zawodnicy ASICS uzyskali bardzo wartościowe rezultaty. Na przykład w połowie lutego Brytyjka Eilish McColgan na trasie półmaratonu w Ras Al Khaimah z wynikiem 1:06:26 pobiła rekord kraju. Nowe startówki na nogach miała również Amerykanka Lindsay Flanagan podczas niedawnego maratonu w Paryżu, gdzie finiszowała z nowym rekordem życiowym 2:26:54. Wśród testerek była także Vicoty Chepngeno z Kenii, która w połowie stycznia w półmaratonie w Houston nabiegała czas 1:05:03. Ze swojej życiówki urwała aż 3 minuty.

Gdzie można kupić buty z serii METASPEED+? Ile będą kosztować?

Sprzedaż butów METASPEED Sky+ i METASPEED Edge+ ruszy we wszystkich krajach na świecie 14 czerwca. W Polsce dostępne będą jedynie w Sklepie Biegacza. Jak udało nam się ustalić kosztować będą 250 euro.

Marcin Dulnik