„Radziejowice W BIEGU” coraz bliżej. Impreza łączy sport i historię

Już w sobotę, 23 kwietnia odbędzie się impreza biegowa „Radziejowice W BIEGU”. Na jej uczestników czekają dwa dystanse: 5 i 10 km oraz szereg atrakcji historycznych. Do końca tygodnia opłata startowa wynosi 70 zł.

Położona w powiecie żyrardowskim w województwie mazowieckim wieś Radziejowice wraca do swoich chlubnych, biegowych tradycji. Przez kilka lat na terenie gminy odbywał się Bieg Chełmońskiego, którego ostatnia edycja przypadła na rok 2019. Teraz, za sprawą cyklu „Biegi uliczne – ŻTC BIKE RACE”, miejscowość ta po raz kolejny pojawi się na biegowej mapie Mazowsza.

Organizator zaplanował dwa biegi – na 5 i 10 km. Rywalizacja na obu dystansach toczona będzie na tej samej trasie (pętla o długości 5 km). Start biegu głównego odbędzie się w samo południe, czyli o godzinie 12:00. Siedem minut później o zwycięstwo powalczą uczestnicy biegu towarzyszącego, którzy zmierzą się z trasą „piątki”.

Pałac w Radziejowicach

Do niedzieli, 17 kwietnia opłata startowa wynosi 70 złotych. Po tym terminie wpisowe kosztować będzie 20 złotych więcej. Organizator przewiduje możliwość zapisów nawet w dniu biegu, ale wyłącznie w biurze zawodów (czynne o 9:00). Dla pierwszych trzech zawodników i zawodniczek OPEN w biegu głównym oraz towarzyszącym, a także zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych przewidziano atrakcyjne nagrody.

Zaplanowano również biegi dla dzieci na dystansach od 600 do 1600 metrów. Udział w nich jest bezpłatny, a każdy uczestnik otrzyma na mecie pamiątkowy medal.

Rywalizacja toczona w oparach historii

„Radziejowice W BIEGU”, poza emocjami sportowymi, zapewniają również szereg doznań kulturalnych, ze względu na zabytkowy charakter wsi Radziejowice. Biuro zawodów zlokalizowane będzie w historycznym budynku powozowni, który został wpisany do rejestru instytucji kultury. Właśnie w tym miejscu kolejni właściciele Radziejowic (ród Radziejowskich) hodowali konie wyścigowe i robocze. Od 2010 roku działa tam Gminne Centrum Kultury „POWOZOWNIA”, które jest jednym z partnerów biegu.

Budynek Powozowni w Radziejowicach

Po drugiej stronie ulicy znajduje się pałac w stylu klasycystycznym wraz z otaczającym go parkiem. W czasach jego największej świetności bywał w nim król Zygmunt III Waza. Dziś obiekt pełni funkcję Domu Pracy Twórczej, w którym często goszczą: pisarze, publicyści, aktorzy, filmowcy, muzycy i plastycy. Odwiedzający to miejsce mogą wziąć udział w dwóch wystawach. Pierwsza stanowi największy zbiór prac malarza Jerzego Chełmońskiego i obejmuje ponad 40 eksponatów pochodzących z muzeów oraz prywatnych kolekcji. Druga z kolei poświęcona jest twórczości wybitnego pisarza i felietonisty Jerzego Waldorffa.

Pałac w Radziejowicach nie wyczerpuje jednak listy wszystkich parkowych atrakcji. Na jego terenie znajdują się również: neogotycki zameczek, niewielki dworek, kuźnia oraz willa szwajcarska. Zwiedzając kompleks, warto także zobaczyć: wpisane na listę pomników przyrody aleję lipową i aleję jesionowa, okaz miłorzębu dwuklapowego, a także Wielki Staw i Mały Staw zasilane wodami rzeczki Pisia-Gągolina.

Radziejowice W BIEGU stwarzają unikalną okazję do połączenia zmagań sportowych z rekreacją oraz zwiedzaniem zabytkowych „pereł” mazowieckiej architektury. Udział w wystawach, obiad w pałacowej restauracji czy spacer po parku w towarzystwie rodziny czy przyjaciół będą doskonałym ukoronowaniem sobotniego wyjazdu – przekonuje Wojciech Pawelec, dyrektor sportowy cyklu „Biegu uliczne – ŻTC BIKE RACE”.

Więcej informacji o biegu, w tym formularz zapisowy znajduje się pod linkiem: https://www.ztc.pl/etapy/radziejowice-w-biegu,5,101.html .

Źródło: Projekt Komunikacja