Salomon Ultra Glide – wygoda i dynamika w jednym

Czy buty do biegania w terenie mogą być zarówno szybkie, jak uniwersalne i komfortowe? Salomon Ultra Glide to model bijący rekordy popularności wśród trailowych biegaczy. Sprawdzamy czym sobie zasłużył na taką renomę. 

Salomon Ultra Glide, chociaż dedykowany biegaczom preferującym bardzo długie dystanse, okazuje się też pierwszym wyborem osób, które po prostu chcą rekreacyjnie bawić się trailem. Zgodnie z opisem francuskiego producenta, ma on zapewnić najlepszy poziom przyczepności, dopasowana, lekkości i komfortu. Czy tak jest w rzeczywistości? Tego dowiesz się z opisu poniżej. Na początek jednak poznaj kilka technicznych faktów na temat tego buta.

Waga: 260 gramów – rozm. męski 42 2/3, 220 gramów – rozmiar damski 38 2/3.
Drop: 6 mm (spadek między piętą a palcami)
Bieżnik: 4 mm głębokości

Zastosowane technologie:

– Podeszwa Contagrip TA – jej zadaniem jest zapewnienie przyczepności na luźnym, miękkim podłożu
– SensiFit – konstrukcja cholewki buta mająca zagwarantować dobre i komfortowe opinanie stopy i dopasowanie.
– Quicklace – system dzięki, któremu nie trzeba sznurować butów, a jedynie zaciągnąć specjalną linkę.
– Energy Surge – pianka zastosowana w podeszwie, łącząca amortyzację i lekkość.
– Reverse Camber – zakrzywiona geometria podeszwy środkowej „inspirowana dziedzictwem narciarskim marki Salomon”, która ma spowodować lepsze przetoczenie stopy.

Pierwsze wrażenie

Nie da się ukryć, że Salomon Ultra Glide są po prostu bardzo estetyczne. Bez zbędnych upiększeń i niepotrzebnych elementów – prostota w bardzo eleganckim i jednocześnie nowoczesnym wydaniu. Dostępne są w 3 wariantach kolorystycznych: ciemno-niebieskim, błękitnym i pomarańczowym – każdy więc znajdzie opcję dla siebie.

Cholewka jest zgrabnie wyprofilowana, w połączeniu z szybkim systemem sznurowania obiecuje wygodę i dopasowanie. Lekko usztywniony zapiętek ma za zadanie stabilizować stopę. Podeszwa jest dosyć elastyczna, co umożliwia bardziej naturalny ruch podczas biegu.

Buty są bardzo starannie wykonane – wnętrze jest praktycznie pozbawione szwów, co eliminuje ryzyko otarć. Szczelna i lekka siateczka z jednej strony chroni przed wpadaniem do środka drobnym kamyków i piasku, z drugiej strony oferuje odprowadzanie nadmiernego ciepła i wilgoci.

Czas na bieganie

Po założeniu Salomon Ultra Glide od razu da się wyczuć ich lekkość i dynamikę. Szczególną rolę odgrywa tu zakrzywiona geometria podeszwy – model ten zachęca wręcz do szybszego biegu. Buty są dosyć elastyczne, co pozwala czuć podłoże, ale nie na tyle, by musieć uważać na każdy kamyk czy korzeń.

Gumowy otok sprawdza się doskonale. Świetnie osłania palce przy ewentualnych uderzeniach. Być może zmniejsza on nieco oddychalność buta, jednak jest to niska cena, w zamian za wysoki poziom ochrony.

Cholewka świetnie trzyma stopę, jednocześnie z przodu jest dużo luzu, dzięki czemu stopa może swobodnie pracować. System sznurowania w postaci zaciąganej linki, to strzał w dziesiątkę. Wystarczy jeden ruch, by być gotowym do drogi. Świetnie się to sprawdza szczególnie w błotnistym terenie – but nie ma szans się rozwiązać, a sznurówki nie nasiąkają wilgocią. Język jest dodatkowo zaopatrzony w kieszonkę, do której wkładamy linkę.

Najważniejsza kwestia: podeszwa. Bieżnik jest dosyć gęsty i umiarkowanie głęboki. To sprawia, że faktycznie buty świetnie trzymają się na mało stabilnym podłożu leśnym, w tym także na górskich szlakach. Jednak nie jest on ekstremalnie agresywny. Ma to swoje plusy. Przede wszystkim uniwersalność – bieganie w Salomon Ultra Glide jest komfortowe również na odcinkach asfaltowych, który zazwyczaj występuje na zawodach ultra.

Podsumowanie

Salomon Ultra Glide jest przystosowany do biegania na długich dystansach. To może sugerować, że skorzystają z niego głównie osoby zaawansowane. Tymczasem przyjemność z jego użytkowania poczują również biegacze, którzy na co dzień nie pokonują wielu kilometrów – ani na treningach, ani podczas zawodów. To dzięki temu, iż model ten charakteryzuje się wyraźnie odczuwalną amortyzacją, stabilizacją i dobrym trzymaniem stopy. Przy tym wszystkim jest dość lekki i elastyczny, dzięki czemu mamy możliwość nienachalnego czucia podłoża.

Te rzeczy sprawiają, że Salomon Ultra Glide to but uniwersalny, pozwalający cieszyć się z każdego pokonanego kilometra, w każdych warunkach.

Autorka: Iwona Ludwinek-Zarzeka