Studniówka IRONMAN Gdynia. Zegar już odlicza czas do zawodów

Dokładnie 100 dni pozostało do wielkiego święta triathlonu w Gdyni. W dniach 5—7 sierpnia odbędzie się kolejna edycja Enea IRONMAN Gdynia. W piątek, 29 kwietnia uruchomiony został specjalny zegar odliczający ostatnie 100 dni do imprezy. Na Skwerze Kościuszki uroczyście otwarto także wystawę „10 lat triathlonu w Gdyni”.

Zegar już tyka

Punktualnie o godz. 12:00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni odsłonięty został charakterystyczny zegar – symbol IRONMAN, tzw. MDOT. Tym samym rozpoczęło się wielkie odliczanie do kolejnej edycji zawodów triathlonowych organizowanych w Gdyni, które zaplanowano na weekend 5-7 sierpnia.

Pierwsza zmagania triathlonowe zorganizowano w Gdyni w 2013 roku. Od 2015 roku impreza odbywa się pod szyldem legendarnej marki IRONMAN. W 2022 roku przypada więc jubileusz 10-lecia triathlonu w „mieście z morza i marzeń”. Każdego roku, zdaniem wielu, najlepsza publiczność w Polsce kibicuje czołowym sportowcom w tej dyscyplinie na świecie.

Gdynia kocha triathlon i to nie jest tylko pusty slogan. Po 10 latach możemy z dumą powiedzieć, że mieszkańcy naszego miasta pokochali triathlon, a triathloniści pokochali gdynian – mówi Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. –  Cieszymy się bardzo, że jesteśmy gospodarzem tej światowej imprezy i wspólnie z uczestnikami możemy przeżywać nieprawdopodobne emocje – dodaje.

Wyjątkowa wystawa

Z okazji jubileuszu organizatorzy Enea IRONMAN Gdynia zapraszają wszystkich do obejrzenia wystawy „10 lat triathlonu w Gdyni”, która została oficjalnie otwarta na Skwerze Kościuszki w Gdyni. ​

Wystawa prezentuje najważniejsze momenty i najbardziej ekscytujące wydarzenia w historii gdyńskiej imprezy od 2013 roku do dziś.

Pamiętam bardzo dobrze, jakie emocje towarzyszyły nam, gdy organizowaliśmy pierwszą edycję zawodów triathlonowych w Gdyni i dwa lata później, kiedy ogłaszaliśmy w Gdynia Arenie, że dołączamy do serii IRONMAN – wspomina Michał Drelich, dyrektor Enea IRONMAN Gdynia. – To były początki popularyzacji tej dyscypliny w Polsce, ludzie jeszcze wówczas często mylili triathlon z biathlonem! Po 10 latach imprezy triathlonowe odbywają się w całej Polsce, a w Gdyni wystartowała cała plejada polskich gwiazd, m.in. aktorzy Marcin Dorociński, Maciej Stuhr, Tomasz Karolak, Karolina Gorczyca, Katarzyna Glinka, dziennikarze Maciej Dowbor i Piotr Kraśko, muzycy tacy jak Katarzyna Stankiewicz czy Sidney Polak, jak i olimpijczycy: Robert Korzeniowski czy Paweł Korzeniowski i wielu, wielu innych. W Gdyni startowały też największe gwiazdy światowego triathlonu z Danielą Ryf i Janem Frodeno na czele – wylicza.

Wystawa „10 lat triathlonu w Gdyni” jest bezpłatna i ogólnodostępna 24 godziny na dobę i będzie można ją obejrzeć na Skwerze Kościuszki do 7 sierpnia.

– Ta wystawa pokazuje nie tylko zmagania celebrytów i wybitnych sportowców, ale też takie momenty, jak niski przelot Embraera 175 PLL LOT nad Zatoką Gdańską przed startem zawodów w 2015 roku. Naprawdę warto obejrzeć tę wystawę, bo wiele przez te 10 lat się działo. A mogę zapewnić, że nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa i zrobimy wszystko, żeby kolejne 10 lat było równie ekscytujące – podkreśla Drelich.

Rejestracja na zawody IRONMAN Poland odbywa się w portalu SlotMarket.pl. Zawody Enea IRONMAN Gdynia są wspierane przez Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Miasto Gdynia​​

Źródło: Sport Evolution