W sobotę Bieg Europejski w Gnieźnie. Na starcie mocni zawodnicy

W sobotę, 9 kwietnia o godzinie 17:00 odbędzie się XIX edycja Biegu Europejskiego w Gnieźnie na dystansie 10 km. O zwycięstwo powalczą czołowi polscy biegacze długodystansowi m.in. Krystian Zalewski i Adam Nowicki, a także Izabela Paszkiewicz i Iwona Bernardelli. Zapisy na bieg są zamknięte, wystartuje komplet niemal tysiąca zawodników. 

Bieg Europejski dla Ukrainy

Po dwóch trudnych, pełnych ograniczeń i zakazów, pandemicznych latach, biegowe święto wraca do tradycyjnej formuły, 10 kilometrowego biegu ulicznego, ze startem i metą na gnieźnieńskim Rynku. Od 7 lat każda edycja odbywa się pod innym hasłem związanym z państwem członkowskim. Hasło przewodnie w tym roku brzmi: „Teraz Litwa”. Organizatorzy postanowili dodatkowo zaakcentować swoje wsparcie, dla zmagającej się z tragedią wojny Ukrainy.

– Dołączyliśmy do akcji Związku Organizatorów Sportu Masowego, w ramach której każda złotówka z wpisowego przeznaczona będzie na pomoc Ukrainie. Wszystko we współpracy z Polską Akcją Humanitarną. Oprócz tego, podobnie jak w latach ubiegłych, obywatele Ukrainy mają możliwość startu w Biegu Europejskim bezpłatnie – mówi Andrzej Krzyścin dyrektor biegu, zwycięzca pierwszej edycji Poznań Maratonu w 2000 roku.

Mimo zwiększonego limitu miejsc, zapisy na Bieg Europejski już się zakończyły. Zgłosiło się 820 zawodników. Na trasie biegu będzie można zobaczyć również prezydenta Gniezna Tomasza Budasza.

Zmagania dorosłych biegaczy  jak zwykle poprzedzi Bieg Przedszkolaków. W sobotę, 9 kwietnia o godz. 15:15 dzieci wezmą udział we wspólnej biegowej zabawie. Dochód z wpisowego przekazany będzie na pomoc ukraińskim dzieciom, które przez wojnę zmuszone były opuścić swój kraj i zamieszkały w powiecie gnieźnieńskim.

Dla kogo zwycięstwo?

Tradycyjnie do Pierwszej Stolicy Polski przyjadą biegać mocni zawodnicy. Wśród nich Izabela Paszkiewicz i Krystian Zalewski, którzy w minioną niedzielę startowali w 14. PKO Poznań Maratonie. Biegaczka z Terespola finiszowała z wynikiem 1:11:18, a podopieczny Jacka Kostrzeby uzyskał czas 1:03:12, chociaż apetyt miał na poprawienia własnego rekordu Polski wynoszącego od 2020 roku 1:01:32.

Prosto z trzytygodniowego obozu treningowego w Albuquerque do Gniezna przyjedzie Adam Nowicki, zwycięzca ostatniej stacjonarnej edycji Biegu Europejskiego z 2019 roku. Olimpijczyk z Tokio wygrał wtedy z czasem 29:25, zaledwie o 4 sekundy gorszym niż jego rekord życiowy z 2017 roku.

fot. facebook.com/AdamNowicki.Run

Poważnym faworytem do zwycięstwa w biegu będzie Kenijczyk Dawid Metto, który w 2018 wygrał dwa polskie maratony – w Warszawie, w Dębnie i na koniec roku jeszcze dodatkowo w San Sebastian w Hiszpanii. Na 10km startuje rzadko, jego rekord życiowy na tym dystansie wynosi 29:03 i liczy już 8 lat.

Wśród kobiet obok Izabeli Paszkiewicz faworytką sobotniego biegu jest Iwona Bernardelii. Doświadczona, 37 letnia zawodniczka rozpoczęła sezon pod koniec lutego od zajęcia drugiego miejsca w Półmaratonie Wiązowskim (1:17:02). Swojej szansy na czołowe lokaty poszuka biegające małżeństwo Adam Głogowski i Katarzyna Pobłocka-Głogowska.

Na starcie staną również zawodnicy z Ukrainy: Olesia Didowodiuk,  Natalia Semenowicz i Bogdan Semenowicz. Na karierze tego ostatniego biegacza cieniem kładzie się 2-letnia dyskwalifikacja za doping. Został przyłapany w 2015 roku na mecie Poznań Maratonu, który ukończył jako trzeci.

Bieg Europejski w Gnieźnie swoją historię rozpoczął w 2003 roku na pamiątkę podpisania w Atenach Traktatu Akcesyjnego. Na jego mocy rok później Polska wstąpiła do Unii Europejskiej.

Źródło: Bieg Europejski

fot. w nagłówku facebook.com/biegeuropejskigniezno