Zmarł Stanisław Kowalski. Za kilka dni legendarny masters skończyłby 112 lat

Na kilka dni przed 112. urodzinami odszedł Stanisław Kowalski. Do historii lekkiej atletyki przeszedł osiem lat temu, ustanawiając rekord Europy w biegu na 100 m w kategorii stulatków.

Stanisław Kowalski urodził się 14 kwietnia 1910 roku w powiecie koneckim w województwie świętokrzyskim. Zawodowo pracował jako kolejarz i odlewnik. Biegać zaczął późno, bo… w wieku 104 lat, ale przez kilkadziesiąt lat pracy dojeżdżał 12 kilometrów do pracy na rowerze. I to o każdej porze roku. W wywiadach podkreślał, że ruch na świeżym powietrzu to jego recepta na długowieczność.

W maju 2014 roku na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu Kowalski ustanowił rekord Europy w biegu na dystansie 100 m (32.79) w kategorii stulatków.  Rok później we wrześniu podczas 10. Halowych lekkoatletycznych Mistrzostw Europy Weteranów w Toruniu Stanisław Kowalski przebiegł 60 m w 19,72 sekundy i zdobył złoty medal. Bezkonkurencyjny był również w dwóch innych konkurencjach: pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. W pierwszej uzyskał rezultat 5,07 metra, w drugiej 7.14 metrów.

Smutną wiadomość o odejściu Kowalskiego przekazała we wtorek, 5 kwietnia wieczorem, Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy. To miasto, w którym  mieszkał od 1979 roku.

– Po prostu nie mogę uwierzyć. Uwielbialiśmy się wzajemnie. Bo nie można było Go nie uwielbiać… Pan Stanisław Kowalski odszedł kilka dni przed swoimi 112 urodzinami – napisała na w mediach społecznościowych.

Stanisław Kowalski był najstarszym mężczyzną w Polsce. Od kilku lat już nie biegał, ale utrzymywał się w dobrej kondycji sportowej.

red

fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – Spotkanie z ambasadorami programu Senior Wigor, CC0