„Bieg Bohaterów” uczci 100. rocznicę powrotu Śląska do granic Polski

19 czerwca w Katowicach odbędzie się „Bieg Bohaterów”, którego organizatorem jest fundacja Silesia Pro Active stojąca za jesiennym Silesia Marathonem. Wydarzenie upamiętni 100. rocznicę powrotu Śląska do macierzy, czyli przyłączenia części  tego regionu do Polski. 

To będzie prawdziwe święto

Bieg zostanie poprowadzony ulicami Katowic na trasie o symbolicznej długości jednej dziesiątej maratonu, czyli 4,2km. Uczestnicy wystartują sprzed Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach, a meta zostanie wyznaczona w Parku Śląskim przy Skwerze Powstań Śląskich. Zawody rozpoczną się 19 czerwca o godzinie 17:30.

– Zapraszamy zarówno doświadczonych biegaczy, jak i tych, którzy buty treningowe wkładają tylko od święta. Tym razem nie liczy się czas, a sam udział i pamięć o dawnych wydarzeniach. Zabierajcie więc całe rodziny i dołączajcie do naszego święta! – zachęcają organizatorzy.

Dokładnie 20 czerwca 1922 roku tłum na moście w Szopienicach powitał Wojsko Polskie wkraczające na Śląsk. Tego dnia żołnierzy oklaskiwał między innymi wojewoda śląski, Józef Rymer, Wojciech Korfanty oraz cała rzesza mieszkańców Śląska. Podczas uroczystości powitania Wojska Polskiego odegrano m.in. hymn narodowy i „Rotę” Marii Konopnickiej. Symboliczny pochód był zwieńczeniem walk powstańczych oraz plebiscytów.

– 100 lat później zapraszamy Was na bieg upamiętniający to wydarzenie. Tak jak dawniej witano bohaterów czasu wojny, tak teraz w centrum Katowic uhonorujemy Was, biegaczy, bohaterów czasu pokoju – podkreślają organizatorzy.

Trwają zapisy

Zapisy na bieg prowadzone są na stronie biegbohaterow.pl. Wpisowe za udział w wydarzeniu wynosi 35 złotych. Osoby do 16 lat w dniu startu, za pakiet startowy zapłacą tylko 21 złotych. W zawodach wystartuje maksymalnie 2022 biegaczy.

Partnerami biegu są Województwo Śląskie, Miasto Katowice i Park Śląski. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

red