Polka i Włoch najlepsi w Europie w bieganiu po schodach

​X Bieg Na Szczyt Rondo 1 za nami. Kilkuset amatorów biegania po schodach pokonało 38 pięter prowadzących do mety z widokiem na Warszawę. W ramach zawodów odbyły się też Towerrunning European Championships 2022, które wyłoniły mistrzów Starego Kontynentu w tej zyskującej na popularności dyscyplinie sportu. Zostali nimi reprezentantka Polski, Anna Ficner oraz Fabio Ruga z Włoch.

Ponad 3 lata czekali biegacze na powrót do rywalizacji w Rondo 1, ale gdy już wrócili, to nie zabrakło emocji i rywalizacji na najwyższym poziomie. Najważniejszym punktem imprezy były Mistrzostwa Europy w Bieganiu po Schodach, których formuła polegała na dwukrotnym pokonaniu 38 pięter z krótką przerwą pomiędzy pierwszą i drugą serią.

Triumf Polek

Bezkonkurencyjna wśród kobiet okazała się Anna Ficner, dla której był to piąty triumf w Rondo 1 w karierze. Powtórzyła też tym samym swój sukces z 2016 roku, kiedy również w warszawskim biurowcu sięgnęła po złoty medal Mistrzostw Europy. Reprezentantka Polski wypracowała sobie bezpieczną, 20-sekundową przewagę w pierwszej serii, którą bez problemów obroniła w drugim biegu. Jej łączny czas wyniósł 9:45,01.

Srebrny medal, dość niespodziewanie, wywalczyła inna reprezentantka Polski, Iwona Januszyk, która mimo najlepszego czasu w drugiej serii, nie była w stanie odrobić straty do Anny Ficner. Trzecie miejsce i brązowy medal dla reprezentantki Czech, Adeli Vorackovej. Kilka sekund do podium straciły kolejne reprezentantki Polski – Iwona Wicha i Dominika Stelmach.

Triumf włoskiego weterana

Niezwykle zacięta była rywalizacja wśród mężczyzn. Stawiany w roli faworyta Niemiec, Christian Riedl, musiał tym razem uznać wyższość doświadczonego Włocha, Fabio Rugi. Reprezentant Italii okazał się minimalnie szybszy w obu seriach i ostatecznie triumfował z łącznym wynikiem 7:31,78, wyprzedzając Riedla o nieco ponad 9 sekund. Podium mistrzostw Europy uzupełnił Tomas Macecek z Czech.

Warto wspomnieć, że w rywalizacji nie wziął udziału najlepszy z Polaków, dwukrotny mistrz świata, Piotr Łobodziński, któremu kontuzja uniemożliwiła odpowiednie przygotowanie się do startu. W Rondo 1 zobaczyliśmy jednak aktualnego lidera światowego rankingu Towerrunning World Association, Malezyjczyka Wai Ching Soh, który potwierdził wysoką formę i uplasował się na drugim miejscu w całej stawce, choć oczywiście nie był brany pod uwagę w klasyfikacji Mistrzostw Europy. Na siódmym miejscu zawody ukończył pierwszy Polak, Paweł Ruszała.

Amatorsko i charytatywnie

Poza rywalizacją o medale mistrzostw Europy, w Rondo 1 odbył się bieg dla amatorów, który ukończyło prawie 400 zawodników i zawodniczek. Najszybsi wśród nich okazali się Robert Sadzik z wynikiem 4:06,59 oraz Magdalena Gąbka, która 38 pięter Rondo 1 pokonała w czasie 5:43,62.

X Bieg Na Szczyt Rondo 1 był też tradycyjnie wydarzeniem o charakterze charytatywnym. W ramach imprezy zebrano kwotę ponad 43 tysięcy złotych, która trafi do SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku. W biegu wzięła też udział ambasadorka SOS Wiosek Dziecięcych, Anna Dereszowska oraz liczna grupa dzieci i ich opiekunów z Kraśnika. Oni również dzielnie pokonali kilka pięter Rondo 1, by zameldować się na mecie biegu.

Źródło: Sport Evolution