Lotto Challenge Gdańsk: kąpiel w Bałtyku, rower pod Wisłą i biegowy finisz na molo

Już niebawem zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy triathlonu będą mieli okazję stanąć na starcie jednych z najbardziej atrakcyjnych zawodów w sportowym kalendarzu. Zaplanowany na 17-19 czerwca Lotto Challenge Gdańsk to szansa nie tylko na sprawdzenie swojej formy, ale również piękną przygodę w fenomenalnym nadmorskim anturażu.

 Triathlon zyskuje w naszym kraju z każdym rokiem coraz większą popularność. Z jednej strony to niezwykle ambitny sposób aktywności fizycznej, wymagający połączenia szybkiego pływania, jazdy na rowerze oraz biegu. Z drugiej, daje olbrzymią satysfakcję i jest dość prosty technicznie – każdy odpowiednio przygotowany pod względem wydolnościowym może rozpocząć w dowolnym momencie przygodę z triathlonem, a jeśli włoży w to dużo serca, szybko może osiągnąć wysoki poziom sportowy. W jaki sposób najlepiej rozpocząć przygodę z tym sportem?

Najlepiej wziąć udział w zawodach, które są profesjonalnie przygotowane oraz zapewnią niezapomniane widoki i przygodę, którą zapamięta się na długo. Na przykład w zaplanowanym na 17-19 czerwca wydarzeniu Lotto Challenge Gdańsk.

– Dla mnie największym dowodem na to, że robimy to dobrze, jest fakt, że tak wielu uczestników powraca na trasę w drugiej edycji. Wiedzą, że w Gdańsku znów czeka ich wspaniała sportowa przygoda – mówi Adam Greczyło, dyrektor wyścigu.

Kto pierwszy na molo?

Impreza ma dwie główne przewagi dla sportowców. Jedną jest niezwykle malownicza trasa, a drugą rodzinny charakter imprezy, pozwalający każdemu znaleźć coś dla siebie. Triathloniści rozpoczną zmagania od wyścigu pływackiego w Bałtyku. Jego trasa będzie poprowadzona dookoła mola w Brzeźnie. Następnie przesiądą się na rowery, na których będą mieli do pokonania szybką i płaską pętlę, prowadzącą ich między innymi obok stadionu piłkarskiego przygotowanego na EURO 2012 oraz słynnym tunelem pod Wisłą.

Ostatnią częścią zawodów będzie bieg, którego trasa będzie prowadziła wzdłuż pięknych plaż oraz parku Reagana, w którym cień da uczestnikom wytchnienie i możliwość ochłody nawet w najgorętszy dzień. Meta będzie umiejscowiona na molo w Brzeźnie.

fot. Bartłomiej Zborowski

– Zawody triathlonowe to nie tylko sposób na sportową rywalizację, ale również na zwiedzenie w aktywny sposób najpiękniejszych zakątków Polski i świata. Nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek triathlonista doceniający malownicze trasy i walory krajoznawcze zawodów wyjechał z Gdańska rozczarowany – zapewnia dyrektor zawodów.

Dla każdego coś triathlonowego

Podczas wydarzenia zaplanowano rywalizację na trzech dystansach. W sobotę, 18 czerwca zawodnicy będą rywalizować na dystansie sprinterskim: 750 m pływania – 20 km na rowerze – 5 km biegu) i olimpijskim (1500 m – 40 km – 10 km). Z kolei w niedzielę odbędą się zawody na dystansie średnim, czyli 1900 m – 90 km – 21 km. Dodatkowo na obu dłuższych dystansach możliwa jest rywalizacja sztafet, czyli trzyosobowych zespołów, w których każdy zawodnik wykonuje tylko jedną dyscyplinę sportu – pływanie, jazdę na rowerze lub bieg.

Tegoroczna impreza będzie jeszcze bardziej rodzinna niż w 2021 roku, a to za sprawą dodania do programu zawodów Trefl Aquathlon Gdańsk. Zaplanowane na piątek 17 czerwca zawody są skierowane do dzieci w wieku 7-17 lat, które zmierzą się na dystansach pływackich i biegowych dostosowanych do swojego wieku. W ten sposób wszyscy, zarówno najmłodsi jak i również ich rodzice, w trakcie sportowego weekendu w Gdańsku znajdą coś dla siebie.

– Zależy nam na tym, żeby zaszczepiać tę pasję do sportu od małego, stąd decyzja o rozszerzeniu programu o aktywności dla dzieci i młodzieży. Nasze zeszłoroczne zawody otrzymały nagrodę Race of The Year dla najlepszej imprezy w cyklu Challenge Family. Została wybrana spośród 33 imprez rozgrywanych w 21 krajach, na 5 kontynentach – kończy Adam Greczyło.

Źródło: Lotto Challenge Gdańsk