Psycholog Igi Świątek na czele zespołu ekspertów ASICS

Daria Abramowicz, psycholog najlepszej tenisistki świata, Igi Świątek stanie na czele europejskiego zespołu ekspertów, którzy będą udzielać ambasadorom ASICS wsparcia oraz ochrony zdrowia psychicznego. Kontrakty sponsoringowe ze wszystkimi zawodowymi sportowcami występującymi w barwach japońskiej marki zostaną uzupełnione o dodatkowe świadczenia w tym obszarze. 

Litery, które mają znaczenie

Zawodowi sportowcy muszą na co dzień mierzyć się z olbrzymią presją. Zdrowie psychiczne często schodzi na dalszy plan w dobie nieustającej pogoni za sukcesem sportowym.

– Pięć liter w naszej nazwie ma dla nas olbrzymie znaczenie. ASICS to akronim łacińskiego wyrażenia Anima Sana In Corpore Sano, czyli w zdrowym ciele, zdrowy duch. Właśnie dlatego dobre samopoczucie naszych sportowców zawsze stawialiśmy na pierwszym miejscu. Jesteśmy oczywiście dumni, że pomagamy im wygrywać i bić rekordy, ale długoterminowo ich zdrowie fizyczne oraz psychiczne jest dla nas ważniejsze niż jakikolwiek medal lub miejsce na podium  – powiedział Gary Raucher, wiceprezes wykonawczy ASICS EMEA.

ASICS zapewni wszystkim sponsorowanym sportowcom wsparcie psychologiczne. Zaangażuje do tego zespół branżowych ekspertów na czele którego w Europie stanie psycholog sportowa, Daria Abramowicz, na co dzień współpracująca z pierwszą rakietą świata, Igą Świątek.

– Stres i niepokój szczególnie mocno doskwierają sportowcom w obecnych czasach. Jestem dumna ze współpracy z ASICS przy tym szczególnym projekcie. Marka przekuła słowa w czyny, a naszym celem będzie zapewnienie narzędzi i zasobów, które pomogą poprawić samopoczucie psychiczne ambasadorów. Uważam, że oferując poufne wsparcie, pozytywnie wpłyniemy na normalizację wszelkich aspektów związanych ze zdrowiem psychicznym oraz jeszcze mocniej zaakcentujemy korelację pomiędzy ciałem a umysłem – stwierdziła Daria Abramowicz.

Jest wciąż wiele do zrobienia

Brytyjska organizacja charytatywna Mind, która zajmuje się zdrowiem psychicznym, w marcu opublikowała raport „Zdrowie psychiczne w elitarnym sporcie”. Opiera się on na spostrzeżeniach organizacji i sportowców z całego świata. Raport wskazuje postępy poczynione na rzecz zdrowia psychicznego oraz kluczowe obszary, na których należy skoncentrować się w najbliższej przyszłości.

– Z naszych badań wynika, że należy zrobić zdecydowanie więcej, aby zachęcić sportowców do mówienia o własnych problemach. ASICS rzuca nowe światło na zdrowie psychiczne w elitarnym sporcie i zapewnia realne wsparcie swoim sportowcom – dodała Hayley Jarvis z fundacji Mind.

W ramach nowych kontraktów w Europie, wszyscy sportowcy są również zachęcani do wspierania wszelkich działań na rzecz popularyzacji siły mentalnej. Poprzez aktywność ambasadorów, ASICS przekonuje, że sport ma pozytywny wpływ nie tylko na ciało, ale także umysł.

Źródło: ASICS