Trzy medale Polaków na Wojskowych Mistrzostwach Świata w Peru

W niedzielę w Limie w Peru odbyły się 52. Mistrzostwa Świata CSIM w maratonie. Polki wywalczyły złote medale w drużynie, indywidualny brązowy trafił do Iwony Bernardelli, a krążki z tego samego kruszcu odebrała męska drużyna biało-czerwonych.

Trasa biegu w Limie nie była bardzo wymagająca. Jej profil był dość płaski, bo prowadziła wybrzeżem na pętli, którą zawodnicy pokonywali czterokrotnie. Problemy maratończykom sprawiał za to klimat, wysoka wilgotność powietrza wykluczała walkę o dobre wyniki sportowe.

W tych warunkach Polki w składzie: Iwona Bernardelli (2:35:31), Aleksandra Brzezińska (2:36:44), Monika Andrzejczak (2:38:06), Aleksandra Lisowska (nie ukończyła biegu) zdobyły złoty medal w klasyfikacji drużynowej. Drugie miejsce zajęły maratonki z Bahrajnu, a na trzecim uplasowały się Litwinki. W klasyfikacji indywidualnej najwyższe trzecie miejsce zajęła Bernardelli, która odebrała brązowy krążek.

W rywalizacji mężczyzn złoto wywalczyła drużyna Bahrajnu. Srebro trafiło do Marokańczyków, a brąz do Polaków w składzie Arkadiusz Gardzielewski (2:18:22), Szymon Kulka (2:20:34), Mariusz Giżyński (2:21:24) i Błażej Brzeziński (2:25:59).

Trenerem wojskowej kadry Polski jest Henryk Szost, rekordzista kraju w maratonie (2:07:39).