Vitality London 10 000. McColgan dwie sekundy od rekordu Wielkiej Brytanii

Pierwszą od 2019 roku stacjonarną edycją biegu Vitality London 10 000 wygrali Eilish McColgan i Ellis Cross, który niespodziewanie wyprzedził faworyzowanego Sir Mo Faraha.

Eilish McColgan dotarła do mety z wynikiem 30:21, który jest zaledwie dwie sekundy gorszy, niż liczący już 19 lat rekord Wielkiej Brytanii. Ustanowiła go w lutym 2003 roku w San Juan w Portoryko legendarna Paula Radcliffe.

Szybsza od mamy

31-letnia McColgan i tak ma powody do radości, bo wczoraj w Londynie nie tylko poprawiła swoją życiówkę na 10km, ale również rekord Szkocji należący od 1989 roku do jej mamy, Liz Nuttall (wcześniej McColgan) wynoszący 30:39.

– Jestem trochę smutna, że do pobicia brytyjskiego rekordu zabrakło mi tylko kilka sekund – powiedziała Eilish McColgan po biegu. – Nie wierzyłam, że mogę to zrobić, więc podeszłam do tego startu na luzie celując w 31:40. Okazało się jednak, że jestem w znacznie lepszej formie, niż sama sądziłam – dodała.

Eilish McColgan jest rekordzistką Europy na 10km w biegu tylko kobiet. W październiku 2021 roku w Manchesterze uzyskała czas 30:52.

Drugie miejsce wczoraj w Londynie wywalczyła Jess Piasecki (31:28), a trzecie Samantha Harrison (31:44).

Trenowana przez swoją mamę Eilish McColgan faktycznie jest na fali, mimo że kilka tygodni temu chorowała na COVID-19. W ubiegłą niedzielę w Maladze podczas zawodów META: Time: Trials z wynikiem 14:45 pobiła rekord Wielkiej Brytanii w biegu na 5km.

Ellis Cross: „Nikt nie wiedział, kim jestem!”

W biegu mężczyzn niespodziewanie wygrał Ellis Cross, który w końcówce pokonał wielokrotnego mistrza świata i mistrza olimpijskiego Sir Mo Faraha. Zwycięzca przeciął linię mety z czasem 28:40 i poprawił swój rekord życiowy na dychę o minutę i 13 sekund. Farah finiszował cztery sekundy później.

– Brak mi słów, aby opisać, jakie to uczucie pokonać Sir Mo Faraha. Nie spodziewałem się tego. Od samego początku czułem się dobrze. Kibice przy trasie wszyscy wspierali Sir Mo i nikt nie wiedział, kim jestem! Myślę, że pomogło mi to go powstrzymać i wygrać bieg – relacjonował na mecie Ellis Cross.

Podium w biegu mężczyzn uzupełnił Brytyjczyk Mohamud Aadan z czasem 28:48.

We wczorajszym biegu Vitality London 10 000 wzięło udział ponad 15 tysięcy uczestników.

fot w nagłówku: Jed Leicester for The Vitality London 10 000