98. PZLA Mistrzostwa Polski. Skrzyszowska i Czykier z rekordami kraju w biegach ppł

W ostatnim dniu 98. PZLA Mistrzostw Polski w Suwałkach w głównych rolach wystąpili biegacze przez płotki. Pia Skrzyszowska poprawiła rekord kraju U-23 na dystansie 100 m, a Damian Czykier pobił rekord Polski w biegu na 110 m. Zmagania najlepszych polskich lekkoatletów dostarczyły kibicom wielu emocji.

Pobiła 43-letni rekord kraju

Pia Skrzyszowska była zdecydowaną faworytką mistrzostw. Jej dotychczasowe starty sygnalizowały wysoką formę, a bieg w Suwałkach tylko potwierdził jej wysoką dyspozycję. Warszawianka uzyskała czas 12.62 i na mecie mogła cieszyć się z rekordu Polski U-23, na pobicie którego przyszło nam czekać długie 43 lata! Wynik Polki otwiera obecnie europejskie tabele na dystansie 100 m przez płotki.

Wicemistrzynią kraju została Klaudia Siciarz (12.90), a brązowy medal wywalczyła Klaudia Wojtunik (13:05).

Czykier powiększa kolekcję

Ozdobą sobotniej serii biegów był finał w biegu na 110 m ppł. Na początku było nerwowo. Sędziowie dwukrotnie odstrzelili falstart, ale to nie przeszkodziło Damianowi Czykiera w pobiciu rekord Polski. Najpierw na tablicy wyników pojawił się niesamowity rezultat 13.19, ale za chwilę wynik ten został skorygowany na 13.25. To czas o 0,01 sekundy lepszy od dotychczasowego rekordu kraju, który 9 lat temu ustanowił Artur Noga.

Dla Czykiera to kolejny rekord w kolekcji. Zimą podczas Copernicus Cup w Toruniu z wynikiem 7.48 pobił 23-letni rekord kraju Tomasza Ścigaczewskiego na dystansie 60m ppł w hali.

Drugi z czasem 13.50 oznaczającym minimum na mistrzostwa Europy w Monachium finiszował Jakub Szymański. Trzecie miejsce zajął Jakub Bujak (13.96).

Srebro o długość paznokcia

Wiele emocji kibicom w Suwałkach dostarczył finał biegu na 200 metrów kobiet. Bezdyskusyjnie wygrała Martyna Kotwiła (22.94), ale walka o srebrny medal była niezwykle zacięta. Marka Popowicz-Drapała i Nikola Horowska uzyskały dokładnie taki sam czas 22.99. Ostatecznie ta druga zawodniczka okazała się lepsza o 0.001 sekundy.

W biegu mężczyzn poza konkurencją był wczoraj Łukasz Żok, który wygrał z czasem 20.64. Srebrny medal dla Patryka Wykroty (20.90) a brąz dla Przemysława Kowalskiego (21.24).

Na 800 m z czasem 2.03.08 zdecydowanie wygrała Anna Wielgosz, przed Margaritą Koczanową (2:04.03) i Adrianą Czaplą (2:04.10). Pechowo zakończył się udział w finale dla broniącej tytułu Angeliki Sarny, która upadła na kilka metrów przed metą, czym wyłączyła się z walki o medal.

Złota dla Dobka

W biegu panów oglądaliśmy pojedynek Patryka Dobka i Mateusza Borkowskiego. Ostatecznie lepszy okazał się brązowy medalista olimpijski z Tokio, który uzyskał wynik 1:53.50. Pokonał Borkowskiego o 0,01 sekundy. Cieszy sukces zaledwie 19-letniego Kacpra Lewalskiego, który z wynikiem 1:54.16 wywalczył brązowy medal.

Mistrzynią Polski w biegu na 5000 metrów została olimpijka z Tokio Angelika Mach (15:57.99), która wygrała z Beatą Topką (15:59.58). Trzecia na mecie była Renata Pliś (16:05.21). Wśród mężczyzn złoto zgarnął Patryk Kozłowski (14:20.31), srebro Mateusz Gos (14:21.04) a brąz Aleksander Wiącek (14:21.58), który bronił tytułu wywalczonego przed rokiem w Poznaniu.

Biegi sztafetowe 4 x 400 metrów wygrała męska drużyna AZS-u Poznań (3:09.24) i żeńska AZS-u UMCS Lublin (3:34.73).

W przyszłym roku najlepsi polscy lekkoatleci o medale 99. PZLA Mistrzostw Polski walczyć będą w Gorzowie Wielkopolskim.