Blummenfelt i Matthews przesunęli granice na dystansie Ironman

Wczoraj w Dreźnie Norweg Kristian Blummenfelt i Brytyjka Katrina Matthews jako pierwsi w historii pokonali dystans pełnego Ironmana (3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze oraz 42,2 km biegu) odpowiednio w czasie poniżej 7 i 8 godzin. Organizatorem wyzwania była założona przez Sebastiana Kulczyka organizacja The Pho3nix Foundation. 

Wydarzenie odbyło się w Dreźnie we wschodnich Niemczech na na specjalnie przygotowanej trasie Dekra Lauritzring. Uczestnicy wyścigu korzystali z pomocy pacemakerów. Dozwolony był również drafting. Większość rywalizacji odbywała się na torze do sportów motorowych.  Ze względu na charakter imprezy, światowe federacje nie mogą uznać uzyskanych w niedzielę wyników jako oficjalne. Sportowcy podlegali natomiast przepisom antydopingowym WADA.

Dokonali niemożliwego

Zwycięzcą zawodów w Dreźnie został Norweg Kristian Blummenfelt, który przekroczył linię mety z historycznym wynikiem 6:44:25. Pokonał barierę Sub7 jako pierwszy zawodnik w historii. Pływanie zajęło mu 48 minut i 21 sekund, odcinek rowerowy pokonał w 3 godziny, 24 minuty i 22 sekundy, a maraton ukończył w czasie 2 godziny, 30 minut i 50 sekund. Jako drugi, 3 minuty i 11 sekund za zwycięzcą finiszował reprezentant Wielkiej Brytanii, Joe Skipper.

fot. Herman Berger / Red Bull Content Pool

– Ten wynik jest efektem ciężkiej pracy oraz poświęcenia. Przekroczyłem granicę zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Jestem bardzo zadowolony, dlatego chciałbym podziękować wszystkim, którzy wspierali mnie podczas zawodów. To było jedyne w swoim rodzaju wydarzenie na ultraszybkiej trasie i ogólnie świetnymi warunkami, które pozwoliły mi zrealizować plan oraz skutecznie podjąć wymagające wyzwanie – powiedział Kristian Blummenfelt.

28-letni Blummenfelt ma za sobą niesamowity rok, w trakcie którego został mistrzem olimpijskim w Tokio, był najlepszy w cyklu World Triathlon Championship Series. Ambasador ASICS wygrał również mistrzostwa świata IRONMAN w St. George w stanie Utah w rekordowym czasie 7 godzin, 21 minut 12 sekund.

Nieosiągalną dotychczas barierę Sub8 wśród kobiet przełamała natomiast  Katrina Matthews, która okazała się lepsza od Szwajcarki, Nicoli Spirig o niecałe 3 minuty. Brytyjka osiągnęła łączny czas 7:31:54. Ambasadorka ASICS dystans 3,8km przepłynęła w 54 minuty i 43 sekundy, 180 km na rowerze pokonała w 3 godziny, 50 minut i 6 sekund a do mety maratonu dotarła po upływie 2 godzin, 46 minut i 9 sekund.

Mam w sobie wiele emocji, ale przede wszystkim czuję wdzięczność za wynik, na który złożyła się fantastyczna praca całego zespołu. Wiedziałam do czego jestem zdolna, ale zobaczenie czasu na mecie z siódemką zamiast ósemki jest po prostu szalone. Brakuje mi słów, aby to opisać – stwierdziła Katrina Matthews.

Inspirują do przełamywania barier

Projekty Pho3nix SUB7 oraz Pho3nix SUB8 można porównać do biegowych wyzwań Breaking2 i INEOS 1:59, których celem było pokonanie przez człowieka dystansu maratonu w czasie poniżej 2 godzin. Cel ten udało się osiągnąć za drugim razem, gdy Kenijczyk Eliud Kipchoge w Wiedniu przebiegł 42,195km w czasie 1:59:40. Wynik ten nie jest oczywiście oficjalnym rekordem świata. W przypadku triathlonowego wyzwania wystarczyło jedno podejście.

Wyzwania zatytułowane odpowiednio Pho3nix SUB7 oraz Pho3nix SUB8 były wspierane kampanią promocyjną #DefyImpossible, mającą na celu nie tylko odmienić dyscyplinę Ironman w Europie i na świecie, ale również zainspirować ludzi do przełamywania swoich barier.

Źródło: ASICS