39. Toruń Maraton rusza z zapisami

Już jutro, 5 lipca (wtorek) o godzinie 18:00 wystartują elektroniczne zapisy na 39. Toruń Maraton. W programie wydarzenia, które zaplanowano na niedzielę, 23 października znajduje się bieg na królewskim dystansie oraz półmaraton. 

Zapisy będą prowadzone na stronie sts-timing.pl. Pierwszych 100 zawodników za pakiet na maraton zapłaci 75 złotych. Wpisowe dla pierwszych chętnych na półmaraton będzie kosztowało 10 złotych mniej. Do każdego pakietu startowego będzie można dodatkowo zakupić koszulkę z krótkim lub długim rękawem, bluzę sportową oraz czapkę zimową.

Dokładnie jak w roku ubiegłym start i meta będą zlokalizowane na torze żużlowym Motoareny w Toruniu. W tym samym miejscu znajdą się również biuro zawodów, strefa EXPO, depozyt, prysznice i szatnie.

Trasa maratonu będzie poprowadzona na dwóch pętlach o długości 21,097km, a półmaratonu na jednej. Punkty odżywcze będą zlokalizowane na trasie co 5 km. Na mecie na zawodników czekać będą medale upamiętniające 25-lecie wpisania miasta Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Wyjątkowy rekord Polski

Podczas ubiegłorocznej edycji pobity został rekord Polski w biegu z wózkiem w maratonie. Adrian Przybyła wraz ze swoim synkiem w wózku pobiegł dystans królewski w czasie 2 godzin, 33 minut i 59 sekund i zajął trzecie miejsce w klasyfikacji OPEN. Ponadto wynik ten okazał się również drugim najlepszym rezultatem na świecie.

– Większość trasy w Toruniu prowadzi przez asfaltowe ścieżki rowerowe. Nie wiem jak organizatorzy to zrobili, ale ani razu nie było przechodnia lub kibica na trasie, więc czułem się bezpiecznie pchając wózek. Zdrowie i komfort mojego syna był najważniejsze. Nie było żadnych krawężników i nierówności – wspomina ubiegłoroczny bieg Adrian Przybyła.

Niebawem organizatorzy uruchomią nabór chętnych biegaczy do pełnienia funkcji pacemakera. Poszukiwane będą osoby, które będą wstanie poprowadzić grupy na czasy końcowe od 4 godzin i 30 minut do 3 godzin i 15 minut.

Maraton w Toruniu to bieg corocznie rozgrywany od 1983 roku. Na przestrzeni lat zmieniał się organizator imprezy. Od 2017 roku Toruń Maraton jest organizowany przez Stowarzyszenie Run To Run, które od jedenastu lat z sukcesem rozwija imprezę o nazwie RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze Zdrowiem.

Źródło: Run Toruń