Biegacze znów oddali hołd Powstańcom

31. Bieg Powstania Warszawskiego na dystansie 10 km zwyciężyli Mariusz Giżyński i Iwona Bernardelli. Na „piątkę” wygrali Krzysztof Wasiewicz i Sabina Jarząbek. Do mety obu biegów dotarło łącznie prawie 6,5 tysiąca zawodników.

Podniosła atmosfera oraz pamięć o Powstańcach i wydarzeniach z 1944 roku tradycyjnie towarzyszyły zawodnikom, którzy w sobotni wieczór mimo deszczowej aury tłumnie przyjechali na start 31. edycji Biegu Powstania Warszawskiego. Przy Placu Krasińskich czekali na nich m.in. Powstańcy prof. Leszek Żukowski i Jerzy Mindziukiewicz.

fot. Maciej Krüger

Jak co roku biegowi towarzyszyła wyjątkowa oprawa, palące się znicze rozstawione na trasie i iluminacje świetlne. Sobotnia impreza była również okazją do poznania historii – trasy biegów wiodły nieopodal miejsc ważnych z punktu widzenia przebiegu zrywu w 1944 roku. Biegacze wystartowali z Placu Krasińskich, gdzie znajduje się Pomnika Powstania Warszawskiego. Z kolei meta ulokowana była przy ul. Konwiktorskiej 6 – tam w 1944 roku przebiegała linia frontu.

Myślami daleko

W biegu na 10km najlepszy wśród mężczyzn okazał się Mariusz Giżyński, który linię mety minął z czasem 31:24. Na drugim miejscu zmagania zakończył Tomasz Biskupski (31:42), a na trzecim Radosław Gromek (32:09).

– Najpierw Rota, później Mazurek Dąbrowskiego, myślami gdzieś daleko… Mam szczęście żyć w takich spokojnych czasach. Niech tak zostanie. Mój wynik to 31:24, choć to nie najważniejsze, mocno chciałem wygrać. Udało się, choć Tomek Biskupski naciskał. Na 9-tym kilometrze przyszedł kryzys, jak na 39 km w maratonie, zwolniłem znacznie, ale jakoś „dowiozłem” – relacjonował Mariusz Giżyński w mediach społecznościowych.

Wśród kobiet poza konkurencją była Iwona Bernardelli (34:18), a drugie miejsce wywalczyła Emilia Mazek (35:34). Na podium wskoczyła jeszcze ubiegłoroczna zwyciężczyni biegu Patrycja Hypś, która uzyskała wynik 36:55.

Na krótszym dystansie tryumfował Krzysztof Wasiewicz z czasem 15:11, który wyprzedził Łukasza Woźniaka (15:29) i Kacpra Wiśniewskiego (16:00). Wśród kobiet najszybsza była Sabina Jarząbek. Brązowa medalistka Polski na „piątkę” wczoraj w Warszawie uzyskała czas 17:24. Druga była Kamila Jedziniak (18:48), a trzecie miejsce wywalczyła Agnieszka Cader (19:09).

Bieg Powstania Warszawskiego po raz pierwszy zorganizowała Fundacja Maraton Warszawski we współpracy z Aktywną Warszawą. Był to drugi akord cyklu Warszawska Triada Biegowa, do której należy również majowy Bieg Konstytucji 3 Maja oraz listopadowy Bieg Niepodległości. Zapisy na to wydarzenie ruszą już we wrześniu.

Wciąż można pobiec i pomóc

Wszyscy, którzy nie mieli możliwości pojawić się 30 lipca w Warszawie, wciąż mogą uczcić pamięć Bohaterów i oddać honor uczestnikom Powstania razem z tysiącami innych biegaczy, decydując się na udział w wirtualnej odsłonie wydarzenia.  Do wyboru jest jeden z dwóch dystansów: 5 km lub 10 km. Oba można pokonać w dowolnym miejscu na świecie. Swój start należy zarejestrować w dniach 30 lipca – 6 sierpnia. Rejestracja na bieg wirtualny również możliwa jest do 6 sierpnia na stronie rejestracja.maratonwarszawski.com

Tak, jak uczestnicy biegu stacjonarnego, biegacze startujący wirtualnie będą mieli możliwość wzięcia udziału w specjalnej charytatywnej akcji #BiegamDobrze dla Bohaterów. Dołączając do niej wirtualną zbiórkę dobroczynną może założyć każdy, kto ma już nadany numer na 31. Bieg Powstania Warszawskiego – także uczestnicy biegu wirtualnego.

Środki zebrane przez biegaczy zostaną zamienione np. na nowy aparat słuchowy, chodzik czy wózek dla podopiecznych Stowarzyszenia Monopol Warszawski. To organizacji pozarządowa wspierająca Powstańców Warszawskich aby pozostawali w jak najlepszej kondycji psychicznej i fizycznej. Stowarzyszenie zapewnia między innymi niezbędny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Aktualnie opiekuje się 152 seniorami.

Zbiórki uczestników biegu trwać będą do 10 sierpnia, zaś dołączenie do akcji możliwe jest w każdym momencie przed datą zamknięcia – nawet po zakończeniu stacjonarnych i wirtualnych biegów.

red

fot. w nagłówku Aktywna Warszawa