Stadion Śląski nie zorganizuje Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata 2025

Rada World Athletics podjęła decyzję, że za trzy lata Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce zorganizuje Tokio. Jednym z kontrkandydatów stolicy Japonii był Stadion Śląski.

Najlepsza oferta Tokio

O prawo organizacji LekkoatletycznychMistrzostwa Świata w 2025 roku zabiegały również Nairobi, Singapur oraz Stadion Śląski. Rada World Athletics wysoko oceniła wszystkie złożone aplikacje. W komunikacie prasowym podkreślono, że każdy z kandydatów jest wystarczająco silny i doświadczony, aby zorganizować imprezę tej rangi.

Zdaniem światowej federacji oferta przygotowana przez Japończyków była najlepsza w czterech głównych obszarach: potencjału narracji, możliwości generacji przychodów dla World Athletics i wzmocnienia międzynarodowego profilu dla lekkiej atletyki, a także odpowiednich warunków klimatycznych.

– Wśród niezwykle silnej grupy kandydatów Tokio zaoferowało najbardziej atrakcyjną ofertę. Mam nadzieje, że będzie to dobry impuls dla Japonii, która w 2025 roku będzie świętować 100-lecie swojej federacji lekkoatletycznej – powiedział Sebastian Coe, prezydent World Athletics.

Areną mistrzostw będzie nowoczesny stadion w Tokio, który z powodu pandemii koronawirusa podczas ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich w tym mieście świecił pustkami. Tokio drugi raz zorganizuje mistrzostwa globu w lekkoatletyce. Poprzednio zawody tej rangi gościły w stolicy Japonii przeszło trzy dekady temu – w 1991 roku.

18. edycja Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce rozpocznie się w dzisiaj w Oregonie, a w 2023 roku gospodarzem imprezy w tej randze będzie Budapeszt. Z kolei Stadion Śląski w 2028 roku zorganizuje Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy.

Na przełaje do Chorwacji

Władze światowej lekkoatletyki przyznały także prawo do goszczenia dwu kolejnych edycji mistrzostw świata w biegach przełajowych. W 2024 roku zawody odbędą się w chorwackiej Puli, a dwa lata później w Tallahassee – stolicy Florydy. USA trzeci raz zorganizują mistrzostwa w crossie – poprzednio były ich gospodarzem w 1984 (Nowy Jork) oraz 1992 roku (Boston). Najbliższa edycja zawodów odbędzie się wiosną 2023 roku w Bathurst (Australia).

W Eugene podjęto także decyzję, że zawody World Athletics Relays będą odbywać się w latach parzystych. W 2024 roku będą stanowić pełną kwalifikację do igrzysk olimpijskich. 14 z 16 drużyn zostanie zakwalifikowanych do startu w Paryżu na podstawie wyników z imprezy, pozostałe dwa miejsca będą czekać na najlepsze drużyny według czasów.

Źródło: World Athletics, pzla.pl

fot. Daniel Ramirez from Honolulu, USA, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons