Celińska i Bodurka mistrzami Polski w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie

Anna Celińska (KS Sprint Bielsko-Biała) i Krzysztof Bodurka (KS AZS AWF Kraków) wygrali w Ochotnicy Dolnej bieg na 5,5 kilometra z metą na Lubaniu i zostali mistrzami Polski seniorów w biegu górskim na krótkim dystansie. Trzydziestka biegaczy zmagała się nie tylko ze sobą i sporym przewyższeniem, ale też – a może przede wszystkim – z ogromnym upałem.

PZLA Mistrzostwa Polski na Krótkim rozegrano już po raz czternasty, ale po raz pierwszy biegacze rywalizowali o medale w malowniczych Gorcach, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail. Trasa wiodła z centrum Ochotnicy Dolnej niemal cały czas pod górę, niebieskim szlakiem na szczyt Lubania (1211 m n.p.m.). Na dystansie 5,5 kilometra biegacze mieli do pokonania aż 740 m przewyższenia.

Trasa pod Celińską

Anna Celińska to multimedalistka mistrzostw Polski. Złoto w Ochotnicy Dolnej to jej 24 medal w biegach górskich, a jedenasty złoty (dorzućmy jeszcze 9 krajowych trofeów w skyrunningu i biegach ulicznych). Tego lata rządzi i dzieli na trasach: tydzień temu wygrała w Międzygórzu alpejskie MP, teraz była bezkonkurencyjna na krótkim dystansie z doskonałym czasem 39:05 min. W klasyfikacji open zmieściła się w czołowej dziesiątce, wyprzedziło ją zaledwie 9 mężczyzn. Ona po prostu uwielbia biegać pod górę!

– Trasa była wybitnie pode mnie. Ja lubię takie rwane tempo, kiedy są konkretne wyrypy, ale też w niektórych miejscach można konkretnie poszaleć szybkościowo – powiedziała 43-letnia biegaczka na mecie pod słynną wieżą widokową na Lubaniu.

Anna Celińska nie dała szans rywalkom. Drugą na mecie Annę Ficner wyprzedziła o blisko półtorej minuty, trzecią Paulinę Tracz – o prawie 4 minuty.

Rewanż Bodurki

Krzysztof Bodurka był przed tygodniem w Międzygórzu czwarty. W sobotę w Ochotnicy Dolnej wziął srogi rewanż na rywalach, którzy w biegu alpejskim zepchnęli go z podium. Na mecie na Lubaniu zameldował się w niesamowitym, jak na upalne warunki, czasie 32:36 min!

– Sylwek Lepiarz i Dawid Malina ruszyli od startu niesamowicie szybko. Ja biegłem z Piotrkiem Jaśtalem, ale jak poczułem się lepiej zacząłem nadrabiać dystans do czołówki i doszedłem rywali, a następnie „urwałem się” im i po 2 kilometrach biegłem już praktycznie sam. Ale końcówkę to już podchodziłem – wyznał szczęśliwy Krzysztof Bodurka chwilę po zerwaniu mistrzowskiej szarfy i minięciu linii mety.

Za Bodurką finiszowali medaliści sprzed tygodnia: Dawid Malina, Piotr Jaśtal i „złoty” w Międzygórzu Sylwester Lepiarz.

14 PZLA Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie ukończyło 11 kobiet i 20 mężczyzn. A przed nami – jeszcze dwa dni biegów Festiwalu Gorce Ultra-Trail.

Źródło: Gorce Ultra-Trail

fot. w nagłówku Jacek Deneka/UltraLovers