30 dni do 7. Nocnego adidas Półmaratonu Praskiego

Już 4,5 tysiąca osób zapisało się na 7. Nocny adidas Półmaraton Praski, a kolejny tysiąc zawodników szykuje się do startu w towarzyszącej mu adidas Runners Piątce Praskiej. Oba biegi, ze startem i metą na błoniach PGE Narodowego odbędą się 3 września. Dla części biegaczy będzie to dobra okazja do mocnego przetarcia przed jesiennymi maratonami w Warszawie i Berlinie. 

Warszawska impreza wraca do biegowego kalendarza po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Z nową energią i nowym sponsorem, którym została marka adidas. Partnerem biegu towarzyszącego na 5 km została natomiast globalna społeczność adidas Runners, działająca m.in. w Warszawie, w Trójmieście i Poznaniu.

Biegacze niezmiennie ścigać będą się głównymi arteriami prawobrzeżnej części stolicy. Podobnie jak w ubiegłych latach bazą imprezy będą błonia PGE Narodowego, do których z łatwością można dotrzeć komunikacją miejską. W tym miejscu będzie funkcjonować miasteczko biegowe m.in. ze strefami startu i mety, depozytami, toaletami i prysznicami.

Najpierw piątka, potem półmaraton

Jako pierwsi o godzinie 19:30 z błoni PGE Narodowego wystartują uczestnicy adidas Runners Praskiej Piątki. Trasa tego biegu poprowadzi w kierunku ulicy Zamoyskiego, a następnie skręci w ulice Jagiellońską i Okrzei. Dalej do pokonania będzie długi, prosty fragment Wybrzeżem Szczecińskim aż do Mostu Poniatowskiego. Na koniec biegaczy czekać będzie jeszcze tylko nawrotka pod PGE Narodowym. Stamtąd ulicą Sokolą dotrą do mety zlokalizowanej na szerokich błoniach stadionu.

fot. Aleksandra Szmigiel/Running Creatives

7. Nocny adidas Półmaraton Praski ruszy o godzinie 20:30. Pierwsze 3 kilometry będą takie same jak w biegu na 5 km, a potem zawodnicy trafią na Wał Miedzeszyński, którego profil sprzyja utrzymywaniu stałego tempa biegu. To będzie naprawdę długa prosta, bo prowadzić będzie aż do skrzyżowania z ulicą Fieldorfa. Kolejne kilometry to już stołeczny Gocław i ulice w okolicach jeziorka Balaton.

Trasa biegu nie ominie również urokliwej Saskiej Kępy z ulicą Francuską na czele. Potem już tylko Rondo i Aleja Waszyngtona, zbieg z mostu Poniatowskiego na Wybrzeże Szczecińskie i do mety na błoniach PGE Narodowego zostaną już tylko dwa kilometry.

Późna pora rozgrywania biegów i płaski profil tras sprawiają, że we wrześniu w Warszawie w ubiegłych latach padały już całkiem wartościowe rezultaty. Rekordzistą imprezy jest Marcin Chabowski, który w 2017 roku finiszował z czasem 1:03:32. Wśród kobiet rok wcześniej rekord ustanowiła Kenijka Stella Jepngetich Barsosio (1:12:27).

fot. Marek Ogień

Biegacze szlifują formę

Impreza odbędzie się za 4 tygodnie. Warto wykorzystać ten czas, aby dobrze przygotować się do startu w zawodach. Pomocną dłoń do biegaczy wysuwa społeczność adidas Runners Warsaw, która funkcjonuje w stolicy od 2017 roku. Zespół profesjonalnych trenerek i trenerów od czerwca prowadzi oficjalne treningi sportowe, w których udział może wziąć każdy, bez względu na poziom sportowy czy wiek.

Wybór zajęć jest bardzo szeroki – od typowo biegowych treningów, dedykowanych zarówno doświadczonym biegaczom, jak i zupełnym nowicjuszom, poprzez całą gamę treningów technicznych i uzupełniających, aż po zajęcia z jogi i tańca. Udział w treningach jest bezpłatny, należy jednak wcześniej zarejestrować się w aplikacji adidas Running.

Wciąż można dołączyć

Zapisy na 7. Nocny adidas Półmaraton Praski trwają na stronie polmaratonpraski.pl. Pakiety startowe na bieg główny kosztują aktualnie 159 złotych (w wersji podstawowej) lub 219 złotych (z koszulką techniczną adidas). Wpisowe na adidas Runners Piątkę Praską wynosi 59 złotych (bez koszulki) lub 119 złotych (z koszulką adidas).

red

fot. w nagłówku Aleksandra Szmigiel/Running Creatives