Jak biega się w koszulce z krótkim rękawem ASICS Ventilate Actibreeze? [TEST]

W ciągu ostatnich kilku tygodni trenowałem w ultralekkiej koszulce ASICS Ventilate Actibreeze SS Top stworzonej do biegania nawet w największe upały. Tak się złożyło, że w lipcu nie brakowało dni z temperaturą powyżej 30 stopni, dlatego miałem sporo okazji, aby przetestować ją w ekstremalnie ciężkich warunkach pogodowych. 

ASICS Ventilate Actibreeze SS Top to koszulka do biegania z kolekcji wiosna-lato 2022. Technologicznie jest to jeden z najbardziej zaawansowanych modeli japońskiej marki. Świadczą o tym m.in. płaskie szwy redukujące otarcia, a także lekki i szybkoschnący materiał, z którego została uszyta.

Wystarczy rzut oka na koszulkę, żeby zauważyć liczne wykonane laserowo perforacje, które odpowiadają za zwiększoną przewiewność poliuretanowej tkaniny wytworzonej w co najmniej 50% z materiału pochodzącego z recyklingu. Plastikowe butelki zostały najpierw oczyszczone, a następnie przetworzone na wióry. W kolejnych etapach wióry są przekształcane na włókna tekstylne, z których powstał techniczny materiał.

Lepsza wentylacja w kluczowych obszarach

Eksperci japońskiej marki opracowali specjalną technologię mapowania ciała, która pozwala zidentyfikować obszary szczególnie podatne na nagrzewanie podczas aktywności fizycznej. Biegając w upale dni w koszulce ASICS Ventilate Actibreeze zauważyłem, że ciepło z takich miejsc jak pachy, grzbiet czy brzuch odprowadzane jest na zewnątrz szybciej i sprawniej niż w przypadku innych koszulek do biegania. Technologię body mapping wyraźnie widać na zdjęciach, obszary o zwiększonej wentylacji wyróżniają się drobniejszą perforacją.

Już od pierwszego treningu czułem, jak dobrze zorganizowany przepływ powietrza przekłada się na lepszą swobodę ruchów i co za tym idzie wyższy komfort. Koszulka nie kleiła się do mojego ciała, nie opinała mnie i nie powodowała żadnych podrażnień. Moją uwagę zwróciła jej długość. Z przodu krótka, praktycznie do pasa, z tyłu trochę dłuższa. Dzięki rozcięciom po bokach ruch podczas biegania był płynny i niezakłócony.

W rozmiarze medium koszulka sprawiała wrażenie idealnie dobranej, bez nadmiaru materiału w którejkolwiek z części. Po założeniu tej koszulki od razu miałem ochotę ruszyć na biegowe ścieżki, nawet gdy żar lał się z nieba. Testowałem ją również po zmroku, przy parnej pogodzie i byłem zadowolony z komfortu użytkowania. Na zwiększony poziom mojego bezpieczeństwa miały m.in. odblaskowe detale w przedniej i tylnej części koszulki.

Podsumowanie

Nie ma co ukrywać, że z roku na rok lata są coraz gorętsze. Temperatura rośnie, a wraz z nią skala wyzwania związanego z utrzymaniem rytmu treningowego. W letnie dni w miarę komfortowe warunki panują o świcie, ale nie każdy lubi zrywać się nad ranem. Jeśli chcemy np. przygotować się do wrześniowego czy październikowego maratonu, to bieganie w upale jest praktycznie nieuniknione.

W koszulce z krótkim rękawem ASICS Ventilate Actibreeze biegałem w naprawdę trudnych warunkach i muszę przyznać, że u mnie zdała egzamin. Po kilku tygodniach użytkowania praktycznie nie mam się do czego przyczepić. Dobrze sprawdza się w wysokich temperaturach, zapewnia maksymalną wentylację oraz komfort użytkowania. Wpływ na moją wysoką ocenę mają również płaskie szwy i lekkość materiału. Myślę, że to koszulka, którą warto mieć w zestawie odzieży do biegania w upalne dni.

Koszulka ASICS Ventilate Actibreeze SS Top dostępna jest m.in. na stronie ASICS.com w cenie 174,50 złotych

Tekst i zdjęcia: Marcin Dulnik