Natalia Kaczmarek wicemistrzynią Europy! Anna Kiełbasińska z brązowym medalem

W rozegranym w środowy wieczór finale biegu na 400 metrów Polki zdobyły aż dwa medale. Jako druga, tuż za fenomenalną Holenderką Femke Bol, do mety dobiegła Natalia Kaczmarek, która po raz drugi w ciągu zaledwie tygodnia uzyskała czas poniżej 50 sekund. Trzecie miejsce i brązowy medal wyszarpała Anna Kiełbasińska.

Do środowego finału zakwalifikowały się aż trzy reprezentantki Polski: Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska oraz Iga Baumgart-Witan. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy w historii. A mogło być jeszcze lepiej, gdyby przez półfinały przebrnęła broniąca tytułu Justyna Święty-Ersetić.

Dublet Polek

Przed finałem żelazną faworytką do złotego medalu była rewelacyjna Holenderka Femke Bol. Jednak na początku na bieżni szalała jej koleżanka z teamu Oranje – Lieke Klaver. Na ostatniej prostej prowadziła i miała za plecami Natalię Kaczmarek. Wtedy jak z procy wyskoczyła Bol i po fantastycznym finiszu wpadła na metę jako pierwsza z wynikiem 49,44. To najlepszy czas w tym roku na europejskich listach.

Druga była Natalia Kaczmarek z rezultatem 49,94, po raz drugi w ciągu tygodnia złamała granicę 50 sekund. Zdobyła w ten sposób swój pierwszy w seniorskiej karierze medal, od razu srebrny.

fot. Daniel Kopatsch / Munich2022

Jak lwica o brązowy krążek walczyła Anna Kiełbasińska. Przez dłuższy czas trzymała się z tyłu, ale na ostatniej prostej popisała się wspaniałym finiszem. Wyprzedziła rywalki i na mecie zameldowała się jako trzecia z wynikiem 50,29.

Ostatnia z naszych reprezentantek, Iga Baumgart-Witan nie zdołała nawiązać walki o czołowe miejsca. Zakończyła bieg na ósmym miejscu z czasem 51,28. Warto jednak wspomnieć, że miała w nogach najwięcej biegów, bo jako zawodniczka spoza rankingu musiała przedzierać się przez eliminacje.

Co pokażą „Aniołki Matusińskiego”?

W piątek podczas porannej sesji mistrzostw Europy w Monachium rozpoczną się zmagania sztafet 4×400 m. „Aniołki Matusińskiego” będą bronić tytułu mistrzyń Europy wywalczonego w 2018 roku w Berlinie.

Wcześniej odbył się finał biegu na 400 metrów mężczyzn, w którym  Karol Zalewski zajął szóste miejsce. Startując z pierwszego toru uzyskał czas 45,62. Złoty medal wywalczył Brytyjczyk Matthew Hudson-Smith.

red

fot. w nagłówku Daniel Kopatsch / Munich2022