Oto kadra Polski na Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Monachium

Polski Związek Lekkiej Atletyki ogłosił wczoraj 81-osobową reprezentację na lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Monachium. Powołanie do kadry otrzymały m.in. Natalia Kaczmarek, która jako druga Polka w historii złamała granicę 50 sekund w biegu na 400 metrów oraz Pia Skrzyszowska, świeżo upieczona rekordzistka Europy U23 (12.51 na Diamentowej Lidze na Stadionie Śląskim).

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Monachium rozpoczną się w poniedziałek, 15 sierpnia i potrwają do niedzieli, 21 sierpnia. Na otwarcie imprezy pobiegną maratończycy. Najpierw o 10:30 na trasę wyruszą kobiety (Aleksandra Lisowska, Angelika Mach, Monika Jackiewicz, Izabela Paszkiewicz, Katarzyna Jankowska), a godzinę później zmagania rozpoczną mężczyźni (Adam Nowicki, Arkadiusz Gardzielewski, Kamil Jastrzębski, Kamil Karbowiak).

Powtórzą sukces z Berlina?

Z ostatnich lekkoatletycznych mistrzostw Europy, które odbyły się w 2018 roku w Berlinie Polacy przywieźli aż 12 medali, w tym siedem złotych krążków, które wywalczyli Wojciech Nowicki, Michał Haratyk, Justyna Święty-Ersetic, Paulina Guba, Anita Włodarczyk, Adam Kszczot oraz sztafeta kobiet 4×400 metrów. W klasyfikacji medalowej Biało-Czerwoni zajęli drugie miejsce, lepsi byli tylko Brytyjczycy.

W tym roku niełatwo będzie powtórzyć taki sukces, choćby ze względu na zakończenie lekkoatletycznych karier przez Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego, a także kontuzję Anity Włodarczyk. Wielokrotnie opisywane już w mediach problemy ma również nasza żeńska ekipa 4×400 metrów, która niespodziewanie nie zakwalifikowała się do finału na niedawnych Mistrzostwach Świata w Eugene.

Bogate tradycje

Polscy lekkoatleci uczestniczą w mistrzostwach Europy od pierwszej edycji w 1934 roku w Turynie. W sumie wywalczyli dotychczas 165 medali: 54 złote, 51 srebrnych i 60 brązowych. W 2020 roku mistrzostwa miały odbyć się w Paryżu, ale impreza została odwołana z powodu pandemii koronawirusa. W 2028 roku Mistrzostwa Starego Kontynentu odbędą się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.