Pia Skrzyszowska mistrzynią Europy! W biegu na 100 m ppł nie miała sobie równych

Pia Skrzyszowska wywalczyła złoty medal mistrzostw Europy w biegu na 100 metrów przez płotki. To pierwszy indywidualny krążek w seniorskiej karierze polskiej sprinterki. Srebro zdobyła Węgierka Luca Kozak, a brąz Szwajcarka Ditaji Kambundji.

Wcześniej odbyły się półfinały, w których oglądaliśmy trzy Polki. Pia Skrzyszowska wygrała swoją serię (12,66) i pewnie awansowała do biegu o medale z drugim najlepszym czasem. Ta sztuka niestety nie udała się Klaudii Wojtunik (13:03) i Klaudii Siciarz (13:00).

Szybka jak wiatr!

W finałowej rozgrywce najpoważniejszą rywalką Skrzyszowskiej miała być Cindy Sember, piąta zawodniczka niedawnych mistrzostw świata w Eugene na 100 m przez płotki. Brytyjka tym sezonie notowała lepsze czasy od Polki.

Po wystrzale startera jednak to Skrzyszowska wystrzeliła jak z procy i pomknęła prosto do mety. Nie miała sobie równych. Wygrała z czasem 12,53 i zdecydowanie wyprzedziła Węgierkę Lucę Kozak (12,69) i Ditaji Kambundji (12,74) ze Szwajcarii. Warszawianka uzyskała drugi najlepszy wynik w karierze – zaledwie o 0,02 gorszy od jej rekordu życiowego.

W walce o medale kompletnie nie liczyła się dzisiaj Sember, która popełniła błąd na płotkach i do mety załamana dotarła dopiero jako ósma.

Pierwszy medal i od razu złoty

Jak podał na Twitterze profil European Athletics osiągnięty przez Skrzyszowską czas 12,69 to najlepszy wynik na mistrzostwach Europy od 1986 roku. Dla 21-letniej Polki był to pierwszy indywidualny medal w seniorskiej karierze. W 2021 roku w Talinnie wywalczyła tytuł młodzieżowej mistrzyni Europy w biegu przez płotki.