Srebrne „Aniołki Matusińskiego”. Kaczmarek z finiszem na medal

Polska sztafeta 4x400m w składzie: Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic, Anna Kiełbasińska, Natalia Kaczmarek pobiegła po srebro lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium. Wygrały Holenderki, które do sukcesu poprowadziła fenomenalna Femke Bol.

Apetyty kibiców na medal w sztafecie rozbudził finał biegu na 400 metrów, w którym Natalia Kaczmarek wywalczyła drugie miejsce, a Anna Kiełbasińska trzecie. Trener Aleksander Matusiński medalistki ustawił odpowiednio na czwartej i pierwszej zmianie.

Finisz Kaczmarek 

Bieg znakomicie otworzyła Anna Kiełbasińska, która po efektownym finiszu przekazała pałeczkę Idze Baumgart-Witan. Po 500 metrów mieliśmy wyrównanie i okazało się wtedy, że Polki biegną jako czwarte. Prowadziły wtedy Brytyjki przed Holenderkami i Belgijkami. Gdy Baumgart-Witan przekazywała pałeczkę na trzeciej zmianie Justynie Święty-Ersetić pozycja Aniołków Matusińskiego nie zmieniła się.

fot. Daniel Kopatsch / Munich2022

Podobnie wyglądała sytuacja w momencie, gdy na ostatnie okrążenie ruszyła Natalia Kaczmarek, nasza najszybsza czterystometrówka. Pobiegła wyśmienicie, mimo, że zmiana nie była idealna. W końcówce zdołała pokonać Nicole Yeargin z Wielkiej Brytanii i Camile Laus z Belgii. Tylko fenomenalna Femke Bol była poza zasięgiem naszej zawodniczki. W ten sposób Kaczmarek przesunęła polską sztafetę z czwartek na drugą pozycję i wyrwała dla naszej reprezentacji srebrne medale!

Wróciły do gry

Polki nie obroniły tytułu mistrzyń Europy sprzed czterech lat z Berlina, ale ich występ należy ocenić pozytywnie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę kompletnie nieudane niedawne mistrzostwa świata w Eugene, gdzie sensacyjnie przepadły w półfinale.

Dzisiaj pobiegły w czasie 3:21.68, a więc ponad sekundę wolniej od rekordu kraju. Holenderki uzyskały czas 3:20.87. To najlepszy wynik w tym sezonie w Europie. Team Oranje w finale w Monachium wystartował w składzie: Eveline Saalberg, Lieke Klaver, Lisanne de Vitte i Femke Bol, która wcześniej wywalczyła dwa złote medale na dystansie 400 metrów – z płotkami i bez.

To jedenasty medal Biało-Czerwonych podczas mistrzostw Europy w Monachium. Reprezentacja Polski ma w dorobku dwa złote, pięć srebrnych i cztery brązowe medale. Czempionat Starego Kontynentu zakończy się w niedzielę, 21 sierpnia.

red

fot. w nagłówku Daniel Kopatsch / Munich2022