60. Bieg Westerplatte. Okazały jubileusz najstarszego biegu w Polsce

Czy może być piękniejszy dowód potwierdzający wyjątkowość Biegu Westerplatte, niż tysiące uczestników meldujących się na mecie jego 60. edycji? W okazałym jubileuszu, w niedzielę 18 września zwyciężyli Szymon Gumkowski i Svietlana Sanko.

Ponad 2,5 tysiąca uczestników wystartowało na 10-kilometrową trasę z Westerplatte. Od razu na czoło wysunęła się czteroosobowa grupa. Wśród liderów znalazł się m.in. Grzegorz Kujawski, który w ubiegłym roku był tutaj drugi.

Grupa mocno pracowała, ale około piątego kilometra dwóch jej członków postanowiło zaatakować. Ucieczka okazała się udana, a sprawę zwycięstwa między sobą rozegrali Krzysztof Żygenda i Szymon Gumkowski. Ostatecznie wygrał ten drugi z czasem 31:15. Jego rywal na metę usytuowaną przy historycznej hali BHP, tuż obok Europejskiego Centrum Solidarności dotarł 16 sekund później. Miejsce na podium uzupełnił Patryk Stypułkowski z Konuszek z rezultatem 32:01.

– Pięć lat temu pobiegłem tutaj (na 55.Biegu Westerplatte – przyp. red) swój pierwszy dystans 10 kilometrów. Miałem czas 41 minut, zająłem któreś tam setne miejsce. Dzisiaj zwyciężyłem z czasem o 10 minut lepszym. Tak że warto trenować, warto walczyć i wierzyć w siebie! – powiedział Szymon Gumkowski.

W biegu głównym kobiet zwyciężyła Sviatlana Sanko z Grudziądza z czasem 37:42. Drugie miejsce wywalczyła Anna Śleszycka z Gdańska z wynikiem 38:08 a trzecia była Marta Łosin z Gdyni z czasem 38:21.

Spodziewałam się, że mogę tutaj być pierwsza. Pierwszy raz biegłam w Gdańsku, trasa bardzo malownicza, po prostu super. Pogoda idealna, nie było wiatru, temperatura super do biegania. Nie wiedziałam, na co stać inne kobiety, ale walka trwała mniej więcej do piątego kilometra – relacjonowała na mecie najszybsza z pań.

Źródło: Gdański Ośrodek Sportu