Bieganie w terenie. Sprawdzamy kolekcję ASICS FUJITRAIL [TEST]

Przez ostatnie cztery tygodnie testowałem nową jesienną kolekcję dla biegaczy od firmy ASICS. W moje ręce trafiła lekka kurtka, spodenki i koszulka, a na nogach zagościł model ASICS FUJI LITE 3 przeznaczony do biegania w terenie.

Podczas trwającej już ponad dekadę mojej przygody z bieganiem zużyłem kilkadziesiąt par butów, a kolejne kilkanaście użytkuję na bieżąco. Może trudno w to uwierzyć, ale z modelem japońskiej marki spotkałem się po raz pierwszy. Cieszę się bardzo, że padło właśnie na buty ASICS FUJI LITE 3.

Bieganie w rytmie eko

O tym, że ekologiczne podejście do wszystkiego, co robimy jest ważne, nie muszę nikogo przekonywać. Doskonale wiedzą o tym również projektanci w ASICS.  Do produkcji cholewki nowych butów ASICS FUJI LITE 3 użyta została większa ilość materiałów z recyklingu niż w jego poprzedniej wersji. Zmieniony został także kształt podeszwy środkowej FLYTEFOAM, która również została wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu. To lekka pianka, która absorbuje wstrząsy i odpowiada za dynamikę biegu w terenie.

Podeszwa ASICS FUJI LITE 3 gwarantuje dobrą przyczepność na błotnistych i gliniastych nawierzchniach. Konstrukcja języka pozwala wygodnie schować sznurówki, aby nie przeszkadzały one podczas biegania. Wkładka została wyprodukowana z wykorzystaniem specjalnej metody barwienia w roztworze, która zmniejsza zużycie wody o około 33% i emisję dwutlenku węgla o około 45% w porównaniu z typowymi technologiami barwienia. Odblaskowe elementy zwiększają widoczność. Waga mojego testowego modelu w rozmiarze 44,5 to 280 g.

Jak chodzi o kolorystykę, to testowany przeze mnie model nie należy do tych z gatunku krzykliwych. Jest zaprojektowany z poczuciem smaku, a logo z górą Fuji umieszczone w tylnej części buta, mimo że niewielkich rozmiarów przykuwa uwagę.

Dobre od pierwszego kilometra

Pierwszy trening w ASICS FUJI LITE 3 i wszystko było jasne. Polubiliśmy się od pierwszych kilometrów, ale pozwólcie, że opowiem wszystko po kolei. Samo zakładanie butów na nogi było bezproblemowe, stopa naturalnie wchodziła do środka. Wnętrze buta jest najzwyczajniej mówiąc wygodne. Nie odnotowałem żadnych obtarć ani nie doznałem uczucia dyskomfortu. Towarzyszyło mi raczej poczucie stabilizacji.

Premierowa sesja treningowa w ASICS FUJI LITE 3 była spokojnym wybieganiem obejmującym 12 kilometrów w okolicznym lesie. Pierwszą z cech, która od razu dała o sobie znać, jest bardzo dobra amortyzacja.  But nie jest sztywny, tylko elastycznie współpracuje z całym aparatem ruchu, sprawiając, że bieg jest po prostu przyjemny. Pokonywałem miękkie, leśne ścieżki, na których but nie zapadał się, ale dawał odczucie sprężystości. Trening minął mi łatwo i przyjemnie.

Kolejne sesje treningowe też były spokojnymi wybieganiami, ale miały na celu przetestowanie trzeciej odsłony Fuji Lite w bardziej wymagającym terenie. Szukałem więc miejsc piaszczystych, kamienistych, błota i nierówności. Zbaczałem z utartych szlaków, żeby mieć jak największe pole do oceny. Duże wrażenie zrobiło na mnie to, w jaki sposób ten model radzi sobie na piaszczystych drogach. Pokonywałem je nad wyraz łatwo, buty nie tonęły w piasku, tylko wygarniały go spod siebie do tyłu.

Pierwsze dwa tygodnie testowania upłynęły przy bezdeszczowej pogodzie i dopiero po ponad czternastu dniach miałem okazję pobiegać po mokrych szlakach i błocie. Zasadniczo nie mam zastrzeżeń do przyczepności buta. Na mokrych korzeniach ASICS FUJI LITE 3 dawał radę, poza tym nie odnotowałem poślizgnięć czy utraty równowagi przy przebieganiu przez błotniste odcinki. Kamienie napotykane po drodze również nie stanowiły większego problemu. Owszem, czuć je było pod stopą, ale podeszwa spełniła swoje zadanie chroniąc mnie od bólu i siniaków.

Dynamika na plus

ASICS FUJI LITE 3 to nie tylko model tylko do spokojnego biegania w terenie. Wyprofilowana do góry przednia część buta zachęca do poprawnej techniki biegu. Lekka pianka FLYTEFOAM, o której wspomniałem wcześniej, daje poczucie komfortu i do tego jest dość dynamiczna. Ta cecha szczególnie dawała o sobie znać podczas przebieżek oraz treningu rytmowego. Na potrzeby testu w terenie zrealizowałem jednostkę, którą zwykle wykonuję na bieżni. Ze względu na nawierzchnię oczywiście moje czasy uzyskiwane na kilkusetmetrowych odcinkach były minimalnie gorsze, ale sam rytm biegu, odbicie i jego dynamika były bez zarzutu.

Dwukrotnie odwiedziłem też żużlową bieżnię naszego leśnego stadionu, żeby sprawdzić jak but dedykowany do biegania w terenie poradzi sobie z taką nawierzchnią. Obie sesje mogę zaliczyć na duży plus. Realizowane podczas tych treningów klasyczne setki pękały jedna po drugiej. Nie zastanawiałem się specjalnie, co mam na nogach, tylko koncentrowałem na poprawnej technice podczas kolejnych powtórzeń.

W ciągu minionych czterech tygodni zafundowałem sobie oczywiście też treningi siły biegowej, robiąc naprzemiennie w jednym tygodniu podbiegi, w drugim skipy. ASICS FUJI LITE 3 dał sobie radę zarówno z jednymi, jak i drugimi jednostkami, aczkolwiek podbiegi w tym modelu lepiej wychodziły niż skip A, czy C.

Podsumowanie

Miesiąc biegania w tej parze dał mi dość dobry obraz, z jakim butem mam do czynienia.  ASICS FUJI LITE 3 jest to model dedykowany do biegania w warunkach terenowych, który dobrze sprawdza się w treningu szybkościowym. Dobra przyczepność w każdych warunkach jest tutaj zapewniona dzięki podeszwie ASICS Grip.

But dobrze amortyzuje i oddaje energię. Osoby z szerszą stopą mogą odczuwać zaraz po założeniu butów, że jest on trochę ciasny, aczkolwiek materiał dopasowuje się do kształtu stopy i po chwili to wrażenie powinno ustąpić.  Jak chodzi o wygląd, to model jest gustowny i może się podobać. Pokuszę się o ogólną ocenę i w skali od 1 do 10 dam bardzo mocne 9.

Produkty z kolekcji FUJITRAIL są dostępne na ASICS.com i ButyJana.pl.

Tekst i zdjęcia: Szymon Brzozowski