Najstarszy półmaraton w Polsce obchodził swój jubileusz

W niedzielę, 18 września odbył się jubileuszowy 45. Bieg Lechitów, najstarszy półmaraton w Polsce organizowany nieprzerwanie od 1978 roku. Na starcie zawodów w Ostrowie Lednickim stanęło 1658 biegaczy. Jako pierwsi do mety w Gnieźnie dotarli Bartosz Aleksandrowicz i Monika Brzozowska.

Bieg Lechitów to najstarszy półmaraton w Polsce, który swą historię rozpoczął w 1978 roku. W tym roku impreza obchodzi zatem 45-lecie. Najstarsze polskie kroniki mówią, że drogą, którą wyznaczona została trasa biegu, Otton III pielgrzymował w 1000 roku do Gniezna, do grobu św. Wojciecha. Dziś u podnóży gnieźnieńskiej katedry znajdzie się strefa finishera oraz biegowe miasteczko.

Niesamowici Lechici

Zwycięzcą 45. Biegu Lechitów okazał się mieszkaniec Gniezna, Bartosz Aleksandrowicz. Przekroczył metę z czasem 1:13:10. Pierwsza kobieta finiszowała nieco ponad 3 minuty później. Była nią Monika Brzozowska, która uzyskała wynik 1:16:47. Na trasie jubileuszowego półmaratonu nie zabrakło Wiernych Lechitów, a więc zawodników, którzy ukończyli wszystkie dotychczasowe edycje biegu.

– Stefan Dobak, Hieronim Olejniczak oraz Jerzy Nawrot swoją postawą dowodzą, że sport to zdrowie! Poza tym podobnie jak w tysięcznym roku Otton III pielgrzymował do grobu Św. Wojciecha, grupa gnieźnieńskich wojów biegła w pełnym ponad 30 kg rynsztunku złożonym z kolczugi, hełmu, miecza oraz tarczy na ramieniu. Na metę wbiegła z czasem 2:52:55 – informują organizatorzy.

W ramach imprezy odbyły się również Mistrzostwa Polski Lekarzy. Zwycięzcami tej kategorii okazali się Jakub Osuch oraz Anna Gwiżdż.

Wszyscy uczestnicy półmaratonu oraz krótszego dystansu (5 km) tzw. Piątki Lechitów w pakietach otrzymali pamiątkowe koszulki, a po przekroczeniu mety medal z wizerunkiem pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego.

Młodzi też biegali

Jak co roku, poza zmaganiami dorosłych, swoich sił w biegach mogli spróbować młodzi zawodnicy na dystansach 400, 600, 800 i 1000 metrów. Dla przedszkolaków uruchomiona została strefa aktywności Staropolskie Igrce Małych Lechitów, w których udział wzięło około 300 najmłodszych sportowców. Oni również otrzymali pamiątkowe koszulki i medale.

Wszystkie osoby, które w niedzielę nie mogły przyjechać  do Gniezna mogły zapisać się na Bieg Lechitów w formie korespondencyjnej. Jego uczestnicy czas na pokonanie półmaratonu mają do 25 września.

Źródło: Altom Gniezno