8. Cracovia Półmaraton Królewski pod dyktando obcokrajowców

W ósmej edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego, która odbyła się 16 października triumfowali Eric Leon Ndiema z Kenii i Ukrainka Wiktoria Kaluzna. Do mety biegu będącego ostatnim akordem tegorocznej Królewskiej Triady Biegowej dotarło 5807 uczestników. 

Stracona szansa Metto

Wielką chrapkę na wygraną miał rodak zwycięzcy David Kiprono Metto. Mógł zostać pierwszym zawodnikiem, który w jednym roku zwycięży wszystkie zawody Królewskiej Triady Biegowej. Kenijczyk był najlepszy w 19. Cracovia Maraton i 15. Biegu Trzech Kopców.

Przez większość dystansu Kenijczycy biegli razem, jednak w końcówce Ndiema zdołał uciec Metto. Na mecie uzyskał wynik 1:02:09 i i wyprzedził rywala o 28 sekund. Poprawił tym samym swoje osiągnięcie z 2019 roku, kiedy to w szóstej odsłonie imprezy zajął drugie miejsce z czasem o 6 sekund gorszym. Za wygraną w biegu Kenijczyk zainkasował 12 tysięcy złotych.

fot. zis.krakow.pl

Podium uzupełnił trzeci z Kenijczyków – Paul Tiongik (1:03:11).

Jako czwarty finiszował najlepszy z Polaków, Mateusz Kaczor. Tegoroczny srebrny (w półmaratonie) i brązowy (w biegu na 10 km) medalista mistrzostw Polski, trzeci zawodnik 15. Biegu Trzech Kopców nie krył jednak zadowolenia ze swojego rezultatu. Czas 1:03:31 to jego nowy rekord życiowy na dystansie 21,0975 km.

Ukrainka znów najlepsza w Krakowie

Bieg kobiet wygrała Wiktoria Kaluzna, która uzyskała wynik 1:12:26. Dla Ukrainki to drugie zwycięstwo w Krakowie w tym miesiącu – dwa tygodnie wcześniej zwyciężyła w 15. Biegu Trzech Kopców. Zdecydowanie wyprzedziła drugą na mecie Kenijkę Beatrice Cherono (1:14:06). Trzecia była zwyciężczyni sprzed roku i najlepsza Polka – Monika Jackiewicz (1:15:38).

fot. zis.krakow.pl

Tuż za podium uplasowała się triumfatorka kilku krakowskich biegów, w tym ostatniego, 19. Cracovia Maraton, reprezentująca Mołdawię Lilia Fiskowicz (1:15:43). Znakomite, piąte miejsce wywalczyła natomiast mieszkająca w Krakowie Beata Popadiak z drużyny ASICS FrontRunner (1:17:12).

W ramach 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego rozegrano też Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów, Nauczycieli i Lesników w Półmaratonie.

Do mety w TAURON Arenie Kraków dotarło w sumie 5807 uczestników niedzielnego półmaratonu. Dla 556 z nich oznaczało to również, że zdobyli Królewską Triadę Biegową 2022 za ukończenie 19. Cracovia Maraton, 15. Biegu Trzech Kopców i 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego.

Źródło: ZIS Kraków

fot. w nagłówku zis.krakow.pl