CITY TRAIL: cztery biegi w jeden weekend

W weekend 22-23 października największy cykl biegów przełajowych w Polsce – CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden dotarł do Wrocławia, Lublina, Katowic i Łodzi, Piękna, jesienna aura sprzyjała biegaczom. We wszystkich biegach wzięło udział ponad 2 tysiące uczestników, z czego aż 700 stanowili młodzi biegacze startujący w zawodach juniorskich.

Wrocław

Sobotnie zawody na dystansie 5 km we wrocławskim Lesie Osobowickim ukończyło 447 osób. Triumfator biegu – Jakub Gorzelańczyk to zwycięzca klasyfikacji generalnej w poprzedniej edycji cyklu CITY TRAIL we Wrocławiu. Jego wynik to tym razem 15:09.

– Wygrana nie przyszła dzisiaj łatwo. Zwycięstwo wyrwałem o włos. To był bardzo mocny finisz. Robert Kulik, z którym rywalizowałem, mocno „szarpnął” na około 400 m do mety, zdobył nade mną kilkumetrową przewagę, ale nie utrzymał tempa i na metę wpadliśmy równocześnie, zdecydowały setne sekundy. Jestem bardzo zadowolony z tego biegu, nie spodziewałem się, że mogę tak szybko pobiec 5 km. Jestem po maratonie, przeplatam biegi uliczne startami w górach i od sierpnia nie wykonywałem szybkich treningów, ze względu na skręconą pod koniec wakacji kostkę – mówił na mecie zwycięzca biegu.

Drugie miejsce zajął Robert Kulik, z czasem 15:09, a trzeci był Kacper Adamczak – jego wynik to 15:17.

W rywalizacji kobiet najszybszą była Kinga Pietrzak z czasem 18:10. Drugie miejsce zajęła Emilia Liputa  (18:31), a trzecią lokatę wywalczyła Ilona Grygiel (19:08).

Gościnnie w zawodach wystartował Grzegorz Kuczyński – organizator wielu imprez rozgrywanych na Podlasiu.

Bardzo przyjemna trasa, satysfakcjonujący wynik na mecie – słowem udane przedpołudnie. To był mój drugi start w CITY TRAIL. Kiedyś biegałem już w Warszawie, ale to Wrocław bardziej przypadł mi do gustu – ocenił po biegu prezes Fundacji Białystok Biega.

Swoje zawody miały także dzieciaki i młodzież. Najmłodsi startowali na 200m, nieco starsi mieli do pokonania 400m, kolejna kategoria 600m, a najstarsi biegali na 1 km. We wszystkich kategoriach wiekowych pobiegło 304 uczestników i jest najwyższa frekwencja w dziesięcioletniej historii dziecięcych biegów CITY TRAIL we Wrocławiu.

Kolejne zawody pod szyldem CITY TRAIL Wrocław są zaplanowane na 19 listopada.

Lublin

W Lublinie zawody na dystansie 5 km ukończyło 255 osób. Triumfatorem biegu został Irlandczyk Sean Doyle, z czasem 16:24. Drugie miejsce zajął klubowy kolega zwycięzcy – John Kinsella (wynik 16:34), a trzeci był Adam Swirgoń – jego wynik to 17:06.

W rywalizacji kobiet najszybszą była Dominika Łukasiewicz z czasem 19:40. Drugie miejsce zajęła Natalia Zych  (20:24), a trzecią lokatę wywalczyła Magdalena Sekuła (20:36).

– Zazwyczaj otwierałam sezon CITY TRAIL znacznie wolniej niż dzisiaj, więc jestem zadowolona z rezultatu. Przede mną listopadowe Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych, więc mimo, że już jesień – mój sezon startowy trwa, a dyspozycja jest dobra. Będę walczyła o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w CITY TRAIL, ale na kolejnym biegu się nie pojawię – właśnie ze względu na start we wspomnianych mistrzostwach – mówiła na mecie Dominika Łukasiewicz.

W biegach CITY TRAIL Junior pobiegło 90 uczestników.

Kolejne zawody nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie zaplanowane są na 26 listopada. Lubelską odsłonę CITY TRAIL wspiera Miasto Lublin.

Katowice

Niedzielne zawody w Katowicach na dystansie 5 km ukończyło 378 osób. Triumfator biegu – Dawid Malina to zwycięzca klasyfikacji generalnej w poprzedniej edycji cyklu CITY TRAIL w Katowicach. Jego wynik to tym razem 15:24. Drugie miejsce zajął Oliwier Mutwil, który wpadł na metę zaledwie sekundę za Dawidem.

– Bardzo cieszę się, że mamy możliwość startować w CITY TRAIL i  że mam tutaj takiego rywala, jak Oliwier. To naprawdę mocne bieganie. Dzisiaj biegliśmy razem przez ponad 3 km, potem lekko się oderwałem, ale Oliwier nie odpuszczał i na finiszu zmusił mnie do mocnego przyspieszenia. Widzimy się na kolejnym biegu – mówił na mecie zwycięzca zawodów.

Jako trzeci bieg ukończył Tomasz Wójcik, z czasem 16:27.

Wśród kobiet najszybszą była dzisiaj Agnieszka Gortel-Maciuk. Czas zwyciężczyni to 18:14. Drugie miejsce wywalczyła Paulina Gaj (19:05), a trzecia była Monika Hałasa (19:17).

W rywalizacji dzieci i młodzieży wzięło udział 120 uczestników.

Drugi bieg  nad katowickimi Stawami Janina i Barbara jest zaplanowany na 20 listopada.

Łódź

W łódzkim Parku Baden-Powella w biegu głównym wzięło udział 280 osób. Triumfator zawodów – zaledwie 17-letni Maksymilian Zawiślak uzyskał czas 16:21. Drugi był Michał Witkowski (czas 16:43), a trzecie miejsce zajął Michał Stobiecki (wynik 16:48).

Wśród kobiet najszybszą była zwyciężczyni klasyfikacji generalnej w poprzednim sezonie CITY TRAIL w Łodzi – Dominika Wiecha. Jej czas to tym razem 18:52.

– To był mocny bieg, miałam z kim rywalizować, bo od startu na prowadzeniu była zawodniczka z Kleszczowa, która ostatecznie zajęła drugie miejsce. Ja staram się zaczynać biegi CITY TRAIL spokojnie, na pierwszym kilometrze mamy od razu podbieg, więc nie szarżuję. Dzisiaj na prowadzenie wyszłam po ok. 1,5 km od startu, ale cały czas czułam rywalkę za plecami – podkreśliła na mecie triumfatorka biegu. – Biegi CITY TRAIL traktuję jako element treningu, ale zawsze staram się pobiec mocno. Zwycięstwo w poprzednim sezonie motywuje mnie do kolejnych startów. Nie ukrywam, że presja też trochę jest, ale mimo wszystko staram się traktować te starty także jako dobrą zabawę – dodała  zawodniczka.

Drugie miejsce wywalczyła Amelia Pawelus (czas 19:16), a trzecia była Magdalena Jakóbczak (19:49).

W biegach CITY TRAIL Junior wystartowało 190 uczestników.

Kolejne zawody w Łodzi są zaplanowane na 27 listopada.

Dodatkowe atrakcje

Przed biegami w Lublinie i Łodzi funkcjonowała Strefa Seniora Nationale-Nederlanden. To akcja skierowana do rodziców i dziadków biegaczy, którzy mogą wziąć udział w specjalnych ćwiczeniach poprowadzonych przez trenerów Centrum Ruchu BODY WORK. Kolejne zajęcia dla seniorów odbędą się już w najbliższy weekend – w Warszawie i Bydgoszczy. Również podczas najbliższego weekendu rozpocznie się miesiąc dodatkowej konkurencji podczas biegów CITY TRAIL – Puchar Poldanenu, w ramach którego trzech najszybszych panów w każdym biegu dostanie nagrody od Herbapol Poznań.

CITY TRAIL to impreza rozgrywana w formule Grand Prix. Od października 2022 do marca 2023 odbędzie się 50 biegów – wszystkie na 5-kilometrowych trasach w dziesięciu lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Do ukończenia cyklu wymagane są min. 3 biegi w jednym mieście. Zwieńczeniem półrocznych zmagań będzie ogólnopolski finał sezonu – bieg CITY TRAIL Gold.

Biegi CITY TRAIL mają dwunastoletnią historię. Pierwsze zawody – wtedy pod nazwą Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych – odbyły się 9 stycznia 2010 roku. Od roku 2012 zawody są organizowane w formule ogólnopolskiej.

red