CITY TRAIL w Olsztynie i Trójmieście po raz dziesiąty

Największy cykl biegów przełajowych w Polsce – CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden jest obecny w dziesięciu miastach. W weekend 15-16 października ruszyła dziesiąta już edycja imprezy w Olsztynie i Trójmieście. W obu lokalizacjach pojawiło się łącznie blisko 900 uczestników – niemal 600 dorosłych i ponad 270 dzieci.

Olsztyńscy ścigacze

Sobotnie zawody na dystansie 5 km w Olsztynie ukończyły 294 osoby. Triumfator biegu – Adrian Przybyła dotarł do mety w znakomitym czasie 15:55.

Startowałem w CITY TRAIL po raz pierwszy. Zakładałem, że będę walczył o rekord trasy i dlatego od startu ruszyłem bardzo mocno, szybko zyskałem przewagę nad innymi zawodnikami i w zasadzie czułem, jakbym biegł sam. Niestety w lesie straciłem zasięg GPS w zegarku i jeden z kilometrów wyszedł zaskakująco wolno, co nie ukrywam – zdemotywowało mnie. Myślałem, że straciłem szansę na rekordowy czas. Szkoda, że ta pomyłka zegarka wybiła mnie z rytmu, ale kolejne biegi przede mną. Nie składam broni – podkreślił na mecie zwycięzca zawodów.

Drugie miejsce zajął Adam Ochnik, z czasem 16:13, a trzeci był Damian Świerdzewski – najlepszy w klasyfikacji generalnej CITY TRAIL Lublin w poprzedniej edycji (sobotni wynik Damiana to 16:18). W rywalizacji kobiet najszybszą była Magdalena Trzeciak z czasem 19:02. Drugie miejsce zajęła Martyna Budziłek (19:15), a trzecia była Monika Jacyszyn (20:11).

Drugi bieg sezonu w Olsztynie odbędzie się 26 listopada.

W Trójmieście z dużymi emocjami

Niedzielne zawody na dystansie 5 km w Gdańsku ukończyły 292 osoby. Bieg odbył się na nieco zmodyfikowanej trasie, ze względu na leżące na jednej ze ścieżek drzewa. Rywalizacja stała na wysokim poziomie, a walka o zwycięstwo rozegrała się między debiutującym w CITY TRAIL – Danielem Marszkiem, a najlepszym w edycji 2019/2022 – Florianem Pyszelem.
Jako pierwszy do mety dotarł Daniel Marszk, w czasie 17:14.

– To był mój debiut w CITY TRAIL. Wystartowałem za namową klubowej koleżanki – Moniki, która również dzisiaj wygrała. To dla mnie dobry sezon, bez problemów ze zdrowiem, czego nie mogę powiedzieć o poprzednim roku. Cieszę się, że dziś wystartowałem. Od początku biegłem swoje, nie oglądałem się na innych zawodników. Czołówka w CITY TRAIL to naprawdę mocni biegacze. To na pewno motywuje, by pojawić się na kolejnych biegach – mówił na mecie zwycięzca zawodów.

Florian Pyszel, który w tym roku z powodzeniem startuje w biegach górskich (stanął na podium w kilku mocno obsadzonych imprezach, a za tydzień bierze udział w finałowym biegu prestiżowego cyklu Golden Trail Series na Maderze), ukończył niedzielny bieg w czasie 17:22. Trzeci na mecie był Łukasz Kujawski (jego wynik to 18:09).

W rywalizacji kobiet najszybszą okazała się Monika Dubiella z czasem 19:59. Drugie miejsce zajęła Weronika Mikołajewska (20:08), a trzecia była Natalia Jabłońska (21:27).

– Biegłam dzisiaj treningowo, na zmęczonych nogach, bo w piątek zrealizowałam naprawdę mocny trening. Przygotowuję się dolistopadowych Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych, więc start w CITY TRAIL bardzo dobrze wpisał się w ten cykl przygotowań. Mogę powiedzieć, że jestem w życiowej formie. Ostatnio dostałam od trenera zielone światło na udział w biegu ulicznym na dystansie 10 km i byłam bardzo zadowolona z osiągniętego rezultatu – 36:46, chociaż wiem, że mogę biegać szybciej – zaznaczyła po zawodach najszybsza z kobiet niedzielnego biegu – powiedziała Monika Dubiella.

Drugie zawody sezonu odbędą się 27 listopada – tym razem w Gdyni. Trójmiejską odsłonę imprezy wspiera Miasto Gdańsk.

Biegi dla najmłodszych

Niezwykle emocjonujące są zawody CITY TRAIL Junior! Biorą w nich udział dzieciaki i młodzież w każdym wieku. Najmłodsi startują na 200m, nieco starsi mają do pokonania 400m, kolejna kategoria 600m, a najstarsi biegają na 1 km. We miniony weekend we wszystkich kategoriach wiekowych pobiegło 272 uczestników, z czego aż 190 w Olsztynie i jest to drugi wynik w dziesięcioletniej historii dziecięcych biegów CITY TRAIL w tym mieście. Warto tutaj zaznaczyć, że w Gdańsku biegi najmłodszych uczestników odbyły się w deszczu, co na pewno nie ułatwiało zadania młodym sportowcom.

Strefa Seniora

Przed biegami w Olsztynie i Gdańsku funkcjonowała Strefa Seniora Nationale-Nederlanden. To akcja skierowana do rodziców i dziadków biegaczy, którzy mogli wziąć udział w specjalnych ćwiczeniach poprowadzonych przez trenerów Centrum Ruchu BODY WORK. W tym miejscu warto dodać, że wśród biegaczy nie brakuje sprawnych i pełnych energii seniorów. – Biegam od kilkunastu lat. Zacząłem już po siedemdziesiątce. Motywacją były kłopoty ze zdrowiem – ruch miał być lekarstwem. I faktycznie jest. Dzisiaj startuję głównie na dystansach 5-10 km, ale mam na koncie także półmaratony – ostatni przebiegłem w Warszawie, wiosną tego roku – podkreślił na mecie sobotniego biegu jeden z zawodników – Jan Ambrożko, rocznik 1938.
Strefa Seniora będzie zorganizowana również w kolejne weekendy – w ten najbliższy seniorzy będą mogli wziąć udział w bezpłatnych zajęciach sportowych w Lublinie oraz Łodzi.

Zapisy trwają

CITY TRAIL to impreza rozgrywana w formule Grand Prix. Od października 2022 do marca 2023 odbędzie się 50 biegów, w 10 miastach – wszystkie na 5-kilometrowych trasach. Miasta CITY TRAIL to: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. Do ukończenia cyklu wymagane są min. 3 biegi w jednej lokalizacji. Zwieńczeniem półrocznych zmagań będzie ogólnopolski finał sezonu – bieg CITY TRAIL Gold.

Kolejne biegi pod szyldem CITY TRAIL już w najbliższy weekend. W sobotę – 22 października pobiegną zawodnicy z Lublina i Wrocławia, a w niedzielę – z Łodzi i Katowic. Zapisy do biegów trwają na www.citytrail.pl.

Źródło: Fundacja Krok do Natury