Dla kogo Laury Królowej Sportu?

Mistrz Europy i wicemistrz świata w rzucie młotem Wojciech Nowicki oraz wicemistrzyni Europy w siedmioboju Adrianna Sułek zwyciężyli w trzynastej edycji Lauru Królowej Sportu. Złoty laur odebrali Adam Kszczot i Marcin Lewandowski, utytułowani polscy biegacze, którzy w 2022 roku zakończyli sportową karierę.

Laury dla Nowickiego i Sułek

Zawodnikiem roku został Wojciech Nowicki, który w sierpniu w Monachium wywalczył tytuł mistrza Europy w rzucie młotem. Zawodniczką roku wybrano Adriannę Sułek.

Ten sezon to był dla mnie rollercoaster. To był rok, który pokazał mi, że wbiłam się do światowej czołówki i będę się starać, żeby z niej nie wypaść – uważa.

fot. Paweł Skraba

W marcu wieloboistka wywalczyła srebrny medal na HMŚ w Belgradzie. Polka srebro zdobyła również na ME. Do kolejnego krążka zabrakło niewiele – Sułek była czwarta na MŚ.

– Zrozumiałam, że rzeczy niemożliwe dla mnie nie istnieją i mogę osiągać dobre wyniki, o których zawsze marzyłam. Mam nadzieję, że to był dopiero przedsmak mojej seniorskiej kariery. Dzisiejszy wieczór jest bardzo przyjemny i wierzę, że dla wszystkich będzie wyjątkowy – stwierdziła Adrianna Sułek.

Bydgoszczanka odebrała również wyróżnienie w kategorii zawodniczka roku w regionie. W obu kategoriach nagrodzono także jej trenera – Marka Rzepkę.

Kiełbasińska niespodzianką

Wśród panów w województwie kujawsko-pomorskim najlepszy był Adrian Brzeziński, który w tym roku ze sztafetą 4×100 m wywalczył brązowy medal na ME. Chodziarka Katarzyna Zdziebło została okrzyknięta odkryciem roku. W tym roku zawodniczka wywalczyła dwa srebrne medale na MŚ na dystansach 20 i 35 km, a dodatkowo była druga na ME na pierwszym z nich. Kinga Gacka otrzymała tytuł odkrycia roku w regionie. Sprinterka wywalczyła srebro na ME i brąz na HMŚ razem ze sztafetą 4×400 m.

fot. Paweł Skraba

W kategorii niespodzianka roku wygrała Anna Kiełbasińska, która w zakończonym sezonie miała potrójne powody do świętowania na ME – dwa srebra zdobyte w sztafetach na 4×100 i 4×400 m oraz indywidualny brąz na 400 m.

– Dzisiejszy wieczór to uwiecznienie sezonu, włożonej pracy i poświęcenia. Dla mnie to już moment i zakończenie kariery, ale oczywiście mam jeszcze plany na kolejny sezon, gdzie chce powalczyć o kolejne trofea – zapowiada biegaczka.

Laur honorowy przyznano zmarłemu w 2020 roku Witoldowi Baranowi. Specjalista od biegów średnich w 1962 roku w Belgradzie zajął drugie miejsce na ME na dystansie 1500 m.

Złoto dla Lewego i Kszczota

Złoty laur w tym roku powędrował do rąk dwóch sportowców, którzy przez lata sprawiali, że kibice z wypiekami na twarzach śledzili biegi na średnich dystansach na najważniejszych międzynarodowych imprezach. Marcin Lewandowski i Adam Kszczot, których drogi na bieżni wielokrotnie się krzyżowały, karierę zakończyli w tym samym roku.

fot. Paweł Skraba

Gala Lauru Królowej Sportu odbyła się w niedzielę 16 października w City Hotelu w Bydgoszczy. Wydarzenie jest okazją do wspólnego świętowania sukcesów, zdobytych na arenach międzynarodowych i krajowym podwórku. Co roku wyróżniani są najlepsi lekkoatleci z regionu i kraju.

red

fot. w nagłówku Paweł Skraba