Już można zapisać się na 20. Cracovia Maraton

20. Cracovia Maraton odbędzie się 23 kwietnia 2023 roku, ale chętni już mogą rezerwować swoje miejsce na liście startowej biegu. Do końca stycznia obowiązuje niższa opłata startowa. W maratonie weźmie udział maksymalnie 6 tysięcy zawodników.

Z historią w tle

Start 20. Cracovia Maratonu usytuowany będzie na krakowskim Rynku Głównym. Zgodnie z hasłem imprezy: „z historią w tle”, jego uczestnicy przebiegną historycznymi uliczkami Starego Miasta obok wielu wspaniałych zabytków. Tradycyjnie trasa prowadzić będzie wzdłuż malowniczych Bulwarów Wiślanych i Błoń Krakowskich.

Internetowe zapisy na krakowski maraton prowadzone są w serwisie datasport.pl. Do końca stycznia opłata startowa wynosi 120 złotych. Od lutego wzrośnie o 40 złotych. Najwięcej, bo 200 złotych za pakiet zapłacą spóźnialscy, którzy zapiszą się w dniach 21-22 kwietnia w Biurze Zawodów. Oczywiście pod warunkiem, że będą wolne miejsca.

Pakiety startowe nie zawierają koszulki. Podczas rejestracji zawodnicy mogą jedynie zadeklarować chęć jej zakupu oraz rozmiar. Koszulki będą sprzedawane w Biurze Zawodów na Expo podczas imprezy.

Najbardziej międzynarodowy

Cracovia Maraton obok Biegu Trzech Kopców i Cracovii Półmaratonu Królewskiego tworzy cykl pod nazwą Królewska Triada Biegowa. Bieg odbywa się od 2002 roku i jest najbardziej międzynarodowy spośród wszystkich polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. Dotychczas w Krakowie wystartowali biegacze z 55 krajów.

Rekordy trasy krakowskiego maratonu, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, zostały ustanowione podczas jego 18. edycji. Wynoszą one odpowiednio dla mężczyzn: 2:09:18 (Cyprian Kotut z Kenii) oraz dla kobiet 2:28:03 (Wiktorija Chapilina z Ukrainy).

Źródło: Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie