Sobota z Varso Tower. Na szczyt wieżowca wbiegną również gwiazdy

Już w najbliższą sobotę, 8 października odbędzie się pierwsza edycja imprezy Wbiegnij na Varso Tower. Swój start w zawodach potwierdził Piotr Łobodziński, który przez wiele lat dominował na scenie towerrunningu. W biegu wezmą też udział aktorka Karolina Gorczyca oraz Emilia Ankiewicz-Obukowicz, polska olimpijka, reprezentantka kraju w biegu na 400m ppł.

Areną sobotnich zawodów będzie Varso Tower, 53-piętrowy wieżowiec, który mierzy 230 metrów wysokości do dachu, a wraz z iglicą 310 metrów. Jest obecnie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej pod względem wysokości architektonicznej. Drapacz chmur znajduje się w centrum Warszawy, tuż przy Dworcu Centralnym.

Kto kandydatem do zwycięstwa?

Listę faworytów zawodów otwiera Piotr Łobodziński, wciąż aktualny mistrz świata w bieganiu po schodach. Ostatni oficjalny start zaliczył w styczniu 2020 roku, czyli tuż przed wybuchem pandemii. W kolejnych dwóch latach niemal wszystkie prestiżowe zawody towerrunningowe na całym świecie zostały odwołane. Reprezentant Polski nie wystartował także w tegorocznych mistrzostwach Europy, z których wykluczyła go kontuzja.

Bardzo się cieszę na sobotni start w Varso Tower, bo naprawdę dawno nie rywalizowałem na schodach. To dość spontaniczna decyzja. Niedawno wróciłem do bardziej regularnych treningów, ale moja forma na pewno jest daleka od optymalnej czy tej sprzed pandemii. Będzie ciężko, na pewno będę cierpiał, ale zobaczymy, jak stary towerrunner poradzi sobie po przerwie w tak wysokim budynku – komentuje Piotr Łobodziński.

Jego najgroźniejszymi rywalami podczas sobotniej rywalizacji wydają się być Andreas Fruhmann z Niemiec, Pavel Holec i Milan Wurst z Czech oraz czołowi polscy zawodnicy: Mateusz Marunowski, Paweł Ruszała czy Daniel Koszykowski.

Podczas Wbiegnij na Varso Tower zobaczymy łącznie kilkuset amatorów biegania po schodach. Wśród nich znajdą się także aktorka, Karolina Gorczyca oraz olimpijka z Rio de Janeiro, specjalistka w biegu na 400m ppł, Emilia Ankiewicz-Obukowicz. Reprezentantka Polski zakończyła już profesjonalną karierę sportową, a sobotni start będzie jej debiutem w rywalizacji na schodach.

–  To będzie dla mnie zupełnie nowe doświadczenie, więc nie wiem, czego się spodziewać, poza tym, że lekko nie będzie. Cieszę się jednak, że dzięki mojemu udziałowi w zawodach na konto Polskiej Akcji Humanitarnej trafią dodatkowe środki – mówi Emilia Ankiewicz-Obukowicz.

20 tysięcy dla PAH i złotówka za stopień

Organizatorzy zawodów zapowiedzieli, że w związku z wyczerpaniem limitu uczestników zawodów przekażą – za pośrednictwem Fundacji HB Reavis – na konto Polskiej Akcji Humanitarnej kwotę 20 tysięcy złotych. Zadeklarowali także dodatkową „złotówkę” za każdy stopień klatki schodowej Varso Tower pokonany przez zaproszonych gości, w tym właśnie Karolinę Gorczycę i Emilię Ankiewicz-Obukowicz.

Pierwsi zawodnicy ruszą na trasę biegu w sobotę, 8 października, o godz. 10:00 rano. Rywalizacja elity sportowej została zaplanowana na godz. 13:15. Zakończenie zawodów po godz. 14:00.

Organizatorami zawodów są HB Reavis i Sport Evolution. Sponsorzy i partnerzy: CMS, CIC Warsaw, Zdrofit, NYX Hotels oraz PZU Zdrowie, posiadające centrum medyczne w budynku Varso Place. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent m. st. Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Źródło: Sport Evolution